Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kompleks Sokolec (Gontowa) Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Pon 16:38, 13 Paź 2008 Powrót do góry

KOMPLEKS SOKOLEC (GONTOWA). Obiekt znajdujący się poza systemem Riese.
Znane są obecnie cztery sztolnie, wydrążone na dwóch różnych poziomach, jednak prawdopodobnie jest ich więcej. Rzekomo istnieje też co najmniej jeden szyb, mający łączyć wszystkie poziomy.

Kompleks ten jest nazywany "Sokolec", nazwa pochodzi od nazwy najbliższej wsi. Ta nazwa się przyjęła, niestety niezbyt szczęśliwie, ponieważ wiele wskazuje, że w okolicach wsi Sokolec znajduje się jeszcze jeden duży, nieodkryty kompleks, który swoim zasięgiem dociera aż w okolice wsi Sierpnice. Dla tego kompleksu właściwsza byłaby nazwa "Sokolec", dlatego proponuję używać nazwy "Gontowa" dla opisywanego w tym dziale kompleksu, wydrążonego w górze o tej samej nazwie.


Niedaleko miejsca, o którym rozmawiamy znajdowała się kopalnia węgla kamiennego Wacław (Consoldierte Wenceslaus Grube), w której podczas wojny prowadzono bliżej nieokreślone prace badawczo - zbrojeniowe. Istnieje hipoteza mówiąca, że sztolnie masywu Gontowej były niejako "przedłużeniem" fabryki zbrojeniowej Wacława - w każdym razie należały do tego samego zbioru obiektów (systemu).


Ostatnio zmieniony przez Slaworow dnia Nie 0:30, 19 Paź 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Nie 0:42, 19 Paź 2008 Powrót do góry

INFORMACJE Z INTERNETU

Kompleks "Sokolec" znajduje się na północno- wschodnich zboczach góry Gontowa, około 1 km na zachód od miejscowości Sowina oraz 1,5 km na pd.-zach. od miejscowości Sokolec. Część podziemna kompleksu składa się, co najmniej z dwóch zespołów wyrobisk, leżących na różnych wysokościach, biegnących w kierunku południowo - zachodnim i oddalonych od siebie o około 100 m. Obie sztolnie po około 80 m dochodzą do systemu wyrobisk chodnikowych i halowych, który wykuto w miękkim piaskowcu. Każda ze sztolni posiada wykute komory pod wartownie, oraz wiele obwałów i zawałów, których ilość zwiększa się z każdym rokiem. Związane jest to z typem skał w jakim wykuto podziemia. Sztolnie są w stanie surowym i nie ma w nich nic ciekawego do oglądania, a ryzyko powstania przypadkowego zawału jest zbyt duże by podejmować próbę ich zwiedzania.
W naziemnej części kompleksu prowadzono różne prace ziemne oraz budowlane. Około 800 m na pn.-zach. od sztolni nr 1 i 2, przy drodze z Sowiny do Sierpnicy, przygotowywano kilkanaście wykopów pod fundamenty budynków. Część fundamentów już wykonano. Wykopy robiono też na zboczu powyżej sztolni nr 3. Od drogi Sowina-Sierpnica do wlotu sztolni nr 3 budowano drogę dojazdową, a jej początkowy odcinek wzmocniono żelbetowym murem oporowym o długości 47 m. Poniżej wlotu sztolni nr 3, również na zboczu góry, znajdował się kompresor, a jeszcze niżej, w pobliżu Sowiny - baraki, magazyny i warsztaty.
Istnieje teoria mówiąca iż kompleks Gontowa należy do systemu podziemnej fabryki ulokowanej w kopalni „Włodyka” („Wacław”??) niedaleko Ludwikowic Kłodzkich. Podczas wojny Niemcy otworzyli tutaj m.in. fabryki zbrojeniowe "Dynamit Nobel AG". Produkowano tu donarit (materiał wybuchowy) używany przy drążeniu podziemnych korytarzy Riese. Ponadto trzeba dodać iż podczas II Wojny Światowej Sokolec był połączony z Ludwikowicami torami kolejki wąskotorowej.

Pierwszy zespół wyrobisk zlokalizowany jest na północnych zboczach góry przy drodze łączącej Sowinę z Sierpnicą. Posiada dwie równoległe, biegnące w kierunku pd.-zach., sztolnie o wlotach leżących na wysokości około 640 m n.p.m., oddalone od siebie o ok 100m. Obie sztolnie po około 80 m dochodzą do systemu wyrobisk chodnikowych i halowych, wykutych w miękkim piaskowcu. Wyrobiska łączączą się ze sobą i sztolniami pod kątem prostym. W obu sztolniach, w odległości około 60 m od wlotów, wydrążono częściowo po dwie, leżące naprzeciw siebie, komory prawdopodobnie na wartownie. W jednej z nich powstał duży obwał ze stropu. Kilka odcinków sztolni powiększono do rozmiarów hal o wymiarach 35 m długości 5 metrów szerokości oraz 5 metrów wysokości. Istnieje też jedna mniejsza hala o wymiarach 15 m długości 5 wysokości i 5 szerokości. Wszystkie wyrobiska są w stanie surowym, niektóre posiadają obudowę drewnianą. Wyrobiska są zawilgocone na skutek wycieków, posiadają wiele obwałów i zawałów, których ilość zwiększa się z każdym rokiem. Związane jest to z typem skał w jakim wykuto podziemia. Woda znajduje się na początkowym odcinku sztolni nr 2 z powodu obwału przy wlocie. Odpływ wody jest grawitacyjny. Ogólny stan wyrobisk jest niedobry. Sztolnie są w stanie surowym i nie ma w nich nic ciekawego do oglądania, a ryzyko powstania przypadkowego zawału jest zbyt duże by podejmować próbę ich zwiedzania. Ze względu na miękką skałę występują liczne obwały ze stropu, szczególnie na skrzyżowaniach chodników. Niestety oba wejścia do tej części kompleksu są zamknięte stalowymi kratami zamocowanymi na stałe.

Drugi zespół wyrobisk zlokalizowany jest na wschodnich zboczach góry, około 100-350 m od drogi Sowina-Sierpnica. Składa się z dwóch sztolni nr 3 i 4 o wlotach leżących na wysokości około 580 m n.p.m., oddalonych od siebie około 200 - 250 m. Sztolnie są oddalone o około 1 km od wejść 1 i 2. Biegną one w kierunku pn.-zach. Obecnie są niedostępne ze względu na zawały przy wlotach. Jeden z nich wywołany został sztucznie w końcu lat czterdziestych.


Sztolnia numer 1
Wlot znajduje się na wysokości 650 m. n. p. m. Przy wejściu znajduje się obwał, zatrzymujący w środku wodę (nie działa odwodnienie grawitacyjne). Woda dochodzi do obwału, jej głębokość zmienia się w zależności od opadów deszczu. Sztolnia krótsza od sztolni nr 2, po drodze są trzy obwały, ale można je bez problemów pokonać górą (przynajmniej w lipcu 2008 można było). Po kilkunastu metrach (może 40 – 50m) po dwóch stronach sztolni wydrążono mniej więcej równolegle sieć wyrobisk prawdopodobnie pod wartownie, znane z innych kompleksów. Sztolnia dochodzi do dużej hali, która łączy się chodnikiem ze sztolnią numer 2. Wcześniej – jakieś 15 metrów - znajduje się jeden poprzeczny chodnik, przegrodzony dwoma zawałami, i on także dochodzi do sztolni numer 2.


Sztolnia numer 2
Wlot znajduje się na wysokości 650 m. n. p. m. Jest to najdłuższa sztolnia znanych wyrobisk. Dochodzi do głównej hali, łącząc się po drodze dwoma chodnikami ze sztolnią numer 1. Po kilkunastu metrach od wejścia znajdują się po bokach wydrążone równolegle dwa wyrobiska, z prawdopodobnym przeznaczeniem na wartownie. W tych miejscach znajduje się dość dużo obwałów. Na wysokości wartowni sztolnię przegradza zawał, także aby się dostać dalej trzeba przejść przez wyrobiska wartowni. Stan wyrobisk – średni, widać, ze natura działa i bez zabezpieczenia za parę lat sztolnia zostanie całkowicie zawalona. Początek sztolni niewysoki, trzeba uważać, żeby sobie głowy nie rozbić. Woda znajduje się po kilkunastu metrach, jakieś 10 metrów przed wartowniami, jej wysokość jest oczywiście zależna od opadów, ale do penetracji zaleca się kalosze, bo jest ogólnie mokro i dużo błota. Odwodnienie grawitacyjne działa słabo.


Sztolnia numer 3
Wlot znajduje się na wysokości 598 m. n. p. m. Wielkość wybranego urobku i platforma mogą wskazywać, że nie był to niewielki tunel, dochodzi tu także podwójny tor kolejki, natomiast relacje świadków mówią o głównym tunelu długości około 2km. Po rozkopaniu zawału i spuszczeniu wody, która sięgała do stropu, okazało się, że dostępna część wynosi około 10m, dalszą drogę blokuje zawał, jednak wszystko wskazuje, że za nim znajduje się dalsza część sztolni, z zawału wystają elementy stempli, woda przecieka z zawału, leci pod ciśnieniem. Chodnik ma długość około 10m wysokość 3m, szerokość 3,5m. Sztolnia nr 3 została odkryta przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" znaną również pod nazwą "Aniszewski i spółka". Odkrycia dokonano 24.09.1994 roku. Jest to jak na razie jedyna sztolnia, którą odkryto z wyposażeniem z roku 1945, w jego skład wchodziło torowisko kolei wąskotorowej, rurociąg wentylacyjny, osprzęt elektryczny oraz wagonik kolejki. Dlaczego wchodziło? Bowiem po zasypaniu wlotu sztolni przez "Kreta", została ona ponownie odkryta i pozbawiona części wyposażenia przez grupę z Głuszycy. Zabrane ze sztolni wyposażenie stanowi ekspozycję w "Podziemnym Mieście Osówki". Co jakiś czas podejmowane są próby przekopania się przez zawał w sztolni nr 3, jednak jak do tej pory bez powodzenia. Mają one w większości przypadków charakter amatorski. Zainteresowanie ta sztolnią jest tak duże gdyż wśród eksploratorów krąży mit o niesłychanej długości jej korytarzy (mówi się nawet o 2 km).


Sztolnia numer 4
Wlot znajduje się na wysokości 598 m. n. p. m., podobnie jak sztolnia numer 3. Wysadzono go podczas maskowania, znaleziono resztki lontów. Wysokość około 3m, szerokość około 4m, długość około 100m. Zachowało się wyposażenie, torowisko kolejki na metalowych podkładach łączone metalowymi kształtkami, wskazuje to na przodek, tego typu tory montowano na przodku na czas wybierania świeżego urobku, po przedłużeniu zastępowano je normalnymi torami z drewnianymi podkładami, zachowany wagonik, przewód do wentylacji podziemi (lutnia), przy stropie zachowane metalowe obejmy do jego mocowania. Sztolnia nr 4 została zlokalizowana w 1991 przez Polskie Towarzystwo Eksploracyjne. Niestety, jej wlot był wysadzony a wypływająca z zawału woda świadczy o zalaniu tunelu. Próby jej penetracji podjęte przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" także nie dały rezultatu.

Całkowita długość znanych tuneli kompleksu wynosi 850 m, powierzchnia 2 400 m2 a kubatura 7 100 m3 (inne dane: długość 750 m, powierzchnia 2100 m 2 a kubatura 6000 m3). Do najważniejszych budowli naziemnych należy zespół żelbetowych obiektów budowanych przy drodze Sowina - Sierpnice oraz pochylnie dwóch, platform transportowych wybudowane na zboczu Gontowej od strony Sokolca.

Zaopatrzenie w materiały budowlane odbywało się za pomocą kolejki wąskotorowej z odległej około 2,5 km bocznicy kolei normalnotorowej, znajdującej się w pobliżu Ludwikowic Kłodzkich. Z Sowiny do poziomu sztolni nr 3 i 4 wózki wwożono na platformie, poruszającej się po szynach ułożonych na zboczu góry, identyczna platforma funkcjonowała na Osówce, druga taka platforma transportowała wagoniki wyżej, do poziomu sztolni 1 i 2. Dodatkowe torowiska zbudowano bezpośrednio przy sztolniach, ich zadaniem było wywożenie urobku. Budowano również drugie torowisko dla platformy mającej dostarczać materiały do poziomu sztolni nr 1 i 2. Dla potrzeb budowy przebudowano drogę Sowina-Sierpnica, utwardzono nawierzchnię, zbudowano system studzienek i przepustów do odwadniania. Dodatkowo od poziomu sztolni 3 i 4 wybudowano od podstaw drogę prowadzącą do głównej trasy. W miejscu zetknięcia się z obu dróg wybudowano mur oporowy o długości 47m, jego zadaniem było umocnienie skarpy na stromym stoku.

Dla bezpieczeństwa w 2001 roku zamknięto stalowymi kratami wejścia do kompleksu Gontowa, obecnie jest to miejsce schronienia dla wielu gatunków nietoperzy. W lipcu 2008 roku grupa eksploratorów z Wrocławskiej Grupy Eksploracyjnej, zwiedzająca kompleks, krat nie uświadczyła - można było swobodnie wejść i wyjść. Zawały były, ale tylko te, które są znane od lat, żadnych nowych nie zlokalizowano.


PLAN WYROBISK KOMPLEKSU "GONTOWA"
Image

GÓRA GONTOWA NA FRAGMENCIE MAPY JERZEGO CERY [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] (kliknij, aby powiększyć)
Zobacz profil autora
tegroup




Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 710 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piastowski Breslau

PostWysłany: Pią 0:40, 02 Sty 2009 Powrót do góry

Ale dlaczego tego kompleksu nie zaliczacie do Riese?
Zobacz profil autora
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Pią 13:49, 02 Sty 2009 Powrót do góry

nie ma co do tego wystarczających przesłanek Smile
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Pią 16:05, 02 Sty 2009 Powrót do góry

Najbardziej nie zgadza się położenie obiektu. Coś jak podziemia pod zamkiem Książ.
tegroup




Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 710 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piastowski Breslau

PostWysłany: Pią 23:07, 02 Sty 2009 Powrót do góry

Nie rozumiem? Kompleks wykonany w tym samym czasie, przez tę samą ekipę, na identycznym planie jak pozostałe... Co ma do tego położenie?
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Sob 18:51, 03 Sty 2009 Powrót do góry

Chwilowo padam od Gorączki, ale jak się podkuruję to zamieszczę coś o tym. Całość wiąże się trochę z Osówką, i jej odmiennością od innych kompleksów -ale o tym będzie w temacie o Osówce. Genrlanie:
Książ -schron
Osówka - HQ (cała Osówka a nie tylko znany II poziom)
Jugowice -Fabryka
Włodarz -Fabryka
Soboń -Fabryka? (Za mało tam zrobiono)
Gontowa -fabryka?
Rzeczka -nie wiadomo, za małe na fabrykę, a za dużo tam już zrobiono.
Jest jeszcze parę rzeczy.
Więcej napiszę jak się doprowadze do stanu używalności.
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Sob 10:49, 25 Lip 2009 Powrót do góry

Wejścia do kompleksu numer 1 i 2, po północno - wschodniej stronie wzgórza. Stan na 10 lipca 2008.

Numer 1, za wejściem znajduje się dość głęboka kałuża, ponieważ woda nie ma ujścia z powodu obwału przy wlocie
Image

Numer 2, sezonowo zamykane kratami celem ochrony nietoperzy, ale gdy nie ma krat można bez problemu wejść, choć przydałyby się kalosze
Image


Ostatnio zmieniony przez Slaworow dnia Sob 10:51, 25 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Sob 11:01, 25 Lip 2009 Powrót do góry

Przykłady fauny i flory jaskiniowej w kompleksie Gontowa.
Image
Image
Image


Osławione tory kolejki wąskotorowej wchodzące w zawał.
Image
Zobacz profil autora
tegroup




Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 710 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piastowski Breslau

PostWysłany: Sob 15:32, 25 Lip 2009 Powrót do góry

Krata już nieaktualna - oba wejścia dostępne są nawet zimą.
Zobacz profil autora
boczek




Dołączył: 19 Lip 2009
Posty: 72 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pon 15:19, 12 Paź 2009 Powrót do góry

tegroup, nie zupełnie Wink Byłem nie dawno i jest założona piękna, machnięta na złoto kratka z tabliczką informacyjną. Ale ma takie jakby otwierane drzwiczki (nie zamknięte na kłódkę), także wejść można spokojnie.
Zobacz profil autora
tegroup




Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 710 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piastowski Breslau

PostWysłany: Pon 19:20, 12 Paź 2009 Powrót do góry

To jakiś nowy wynalazek - w lutym jej nie było. Eeee, w tym piaskowcu to się nie będzie trzymało - kopnąć wystarczy! Albo dać namiary złomiarzom - jedna nocka i po kłopocie!
Zobacz profil autora
Kobi
Administrator



Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 405 Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:24, 12 Paź 2009 Powrót do góry

Jak nie zamknięte to po co szkodzić Smile
Zobacz profil autora
tegroup




Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 710 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piastowski Breslau

PostWysłany: Pon 19:33, 12 Paź 2009 Powrót do góry

Jak ma być otwarte, to po co krata?
Zobacz profil autora
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Pon 19:35, 12 Paź 2009 Powrót do góry

Może było zamknięte ale ktoś zrobił tak, że już jest otwarte
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)