Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kompleks Sokolec (Gontowa) Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kobi
AdministratorDołączył: 18 Paź 2008
Posty: 405 Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:35, 12 Paź 2009 Powrót do góry

Pewnie na zimę będą zamykać żeby gacki mogły się wyspać. O ile też jestem przeciw całkowitemu zamykaniu dziur tylko dlatego, że gacki tam przebywają o tyle kiedy jest to robione z sensem - np. zamykanie tylko na te kilka krytycznych dla zwierzaków miesięcy to muszę przyznać, że widzę w tym jakiśtam sens.
Zobacz profil autora
boczek
Dołączył: 19 Lip 2009
Posty: 72 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Czw 17:59, 15 Paź 2009 Powrót do góry

Możliwe, że kiedyś ta kratka była zamknięta, ale ktoś podpier***** kłódkę Very Happy

Zdjęcie:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
boczek
Dołączył: 19 Lip 2009
Posty: 72 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Czw 18:28, 15 Paź 2009 Powrót do góry

Mam pytanko: Slaworow w pierwszym poście pisał o podejrzeniach co do istnienia dużego kompleksu w okolicach wsi Sokolec. Coś bliżej>?
Zobacz profil autora
tom7
Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 101 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 1:53, 19 Lip 2010 Powrót do góry

Sławorow napisał:

Cytat:
Sztolnia numer 3
Wlot znajduje się na wysokości 598 m. n. p. m. Wielkość wybranego urobku i platforma mogą wskazywać, że nie był to niewielki tunel, dochodzi tu także podwójny tor kolejki, natomiast relacje świadków mówią o głównym tunelu długości około 2km. Po rozkopaniu zawału i spuszczeniu wody, która sięgała do stropu, okazało się, że dostępna część wynosi około 10m, dalszą drogę blokuje zawał, jednak wszystko wskazuje, że za nim znajduje się dalsza część sztolni, z zawału wystają elementy stempli, woda przecieka z zawału, leci pod ciśnieniem. Chodnik ma długość około 10m wysokość 3m, szerokość 3,5m. Sztolnia nr 3 została odkryta przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" znaną również pod nazwą "Aniszewski i spółka". Odkrycia dokonano 24.09.1994 roku. Jest to jak na razie jedyna sztolnia, którą odkryto z wyposażeniem z roku 1945, w jego skład wchodziło torowisko kolei wąskotorowej, rurociąg wentylacyjny, osprzęt elektryczny oraz wagonik kolejki. Dlaczego wchodziło? Bowiem po zasypaniu wlotu sztolni przez "Kreta", została ona ponownie odkryta i pozbawiona części wyposażenia przez grupę z Głuszycy. Zabrane ze sztolni wyposażenie stanowi ekspozycję w "Podziemnym Mieście Osówki". Co jakiś czas podejmowane są próby przekopania się przez zawał w sztolni nr 3, jednak jak do tej pory bez powodzenia. Mają one w większości przypadków charakter amatorski. Zainteresowanie ta sztolnią jest tak duże gdyż wśród eksploratorów krąży mit o niesłychanej długości jej korytarzy (mówi się nawet o 2 km).


Sztolnia numer 4
Wlot znajduje się na wysokości 598 m. n. p. m., podobnie jak sztolnia numer 3. Wysadzono go podczas maskowania, znaleziono resztki lontów. Wysokość około 3m, szerokość około 4m, długość około 100m. Zachowało się wyposażenie, torowisko kolejki na metalowych podkładach łączone metalowymi kształtkami, wskazuje to na przodek, tego typu tory montowano na przodku na czas wybierania świeżego urobku, po przedłużeniu zastępowano je normalnymi torami z drewnianymi podkładami, zachowany wagonik, przewód do wentylacji podziemi (lutnia), przy stropie zachowane metalowe obejmy do jego mocowania. Sztolnia nr 4 została zlokalizowana w 1991 przez Polskie Towarzystwo Eksploracyjne. Niestety, jej wlot był wysadzony a wypływająca z zawału woda świadczy o zalaniu tunelu. Próby jej penetracji podjęte przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" także nie dały rezultatu.


Tu jest trochę namieszane. Powinno być:

Sztolnia numer 3
Wlot znajduje się na wysokości 580 m. n. p. m. Wielkość wybranego urobku i platforma mogą wskazywać, że nie był to niewielki tunel, dochodzi tu także podwójny tor kolejki, natomiast relacje świadków mówią o głównym tunelu długości około 2km. Po rozkopaniu zawału i spuszczeniu wody, która sięgała do stropu, okazało się, że dostępna część wynosi około 10m, dalszą drogę blokuje zawał, jednak wszystko wskazuje, że za nim znajduje się dalsza część sztolni, z zawału wystają elementy stempli, woda przecieka z zawału, leci pod ciśnieniem. Chodnik ma długość około 10m wysokość 3m, szerokość 3,5m. Sztolnia nr 3 została zlokalizowana w 1991 przez Polskie Towarzystwo Eksploracyjne. Niestety, jej wlot był wysadzony a wypływająca z zawału woda świadczy o zalaniu tunelu. Próby jej penetracji podjęte przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" także nie dały rezultatu. Co jakiś czas podejmowane są próby przekopania się przez zawał w sztolni nr 3, jednak jak do tej pory bez powodzenia. Mają one w większości przypadków charakter amatorski. Zainteresowanie ta sztolnią jest tak duże gdyż wśród eksploratorów krąży mit o niesłychanej długości jej korytarzy (mówi się nawet o 2 km).

Sztolnia numer 4
Wlot znajduje się na wysokości 580 m. n. p. m., podobnie jak sztolnia numer 3. Wysadzono go podczas maskowania, znaleziono resztki lontów. Wysokość około 3m, szerokość około 4m, długość około 100m. Zachowało się wyposażenie, torowisko kolejki na metalowych podkładach łączone metalowymi kształtkami, wskazuje to na przodek, tego typu tory montowano na przodku na czas wybierania świeżego urobku, po przedłużeniu zastępowano je normalnymi torami z drewnianymi podkładami, zachowany wagonik, przewód do wentylacji podziemi (lutnia), przy stropie zachowane metalowe obejmy do jego mocowania. Sztolnia nr 4 została odkryta przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" znaną również pod nazwą "Aniszewski i spółka". Odkrycia dokonano 24.09.1994 roku. Jest to jak na razie jedyna sztolnia, którą odkryto z wyposażeniem z roku 1945, w jego skład wchodziło torowisko kolei wąskotorowej, rurociąg wentylacyjny, osprzęt elektryczny oraz wagonik kolejki. Dlaczego wchodziło? Bowiem po zasypaniu wlotu sztolni przez "Kreta", została ona ponownie odkryta i pozbawiona części wyposażenia przez grupę z Głuszycy. Zabrane ze sztolni wyposażenie stanowi ekspozycję w "Podziemnym Mieście Osówki".

tegroup napisał:

Cytat:
Ale dlaczego tego kompleksu nie zaliczacie do Riese?(...) Kompleks wykonany w tym samym czasie, przez tę samą ekipę, na identycznym planie jak pozostałe...


No właśnie, dlaczego?
Zobacz profil autora
Slaworow
AdministratorDołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 3 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Wto 16:17, 20 Lip 2010 Powrót do góry

Zgodnie z tezą, że Riese, jako tajna kwatera Hitlera, miała mieścić różne instytucje. W literaturze dot. Riese wymienia się nawet, który z budowanych kompleksów był przeznaczony dla kogo. I tak:

Osówka - Führerhauptquartier (FHQ - Kwatera Główna Wodza)
Włodarz - Oberkommando des Heeres (Wehrmacht)
Jugowice - Oberkommando der Luftwaffe
Rzeczka - Reichsführer SS (Kwatera H. Himmlera)
Soboń - Reich Auswärtiges Amt (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeszy)

Nie ma tu Gontowej. Nie ma do niej kryptonimu. Ale też nie ma np. Książa? Ktoś wie, dlaczego?

W jednej z książek nt. Riese (nie pamiętam z której) umieszczono zestawienie wielkości kompleksów wraz z oszacowaniem wielkości wykonanych już robót. Także tam nie ma Gontowej.

Image

Powyższy skan pochodzi z któregoś forum. Na podstawie tego dokumentu, gdzie podane są dane liczbowe dotyczące rozmiaru zrealizowanych robót, kiedyś szacowano (nie wiem, czy w dalszym ciągu badacze Riese tak robią), ile jeszcze chodników pozostało do odkrycia.
Zobacz profil autora
Slaworow
AdministratorDołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 3 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Wto 16:34, 20 Lip 2010 Powrót do góry

Teraz jeżeli chodzi o istnienie czy nieistnienie kolejnego kompleksu w okolicach wsi Sokolec, o którym wspomniałem w pierwszym poście tego tematu. Powiem tak, że wokół Riese z czasem te kompleksy zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Ja nie prowadzę badań nt. Riese, więc w tej sprawie, na forum, często przytaczałem informacje zasłyszane, albo gdzieś wyczytane, najczęściej na innych forach, więc wiadomo że to wszystko może być obarczone dużą dozą błędów i zwykłych fantazji.

Być może w temacie kompleksu chodziło o poruszony w innym forumowym temacie hipotetyczny kompleks Sierpnica, który okazał się starą kopalnią węgla kamiennego. Pewnie bierze się to stąd, że za badania i "badania" brały się różne ekipy, wiele for poruszających te sprawy zajmuje się głównie teoretyzowaniem, na zlotach też różne rzeczy się wygaduje. W ten sposób mogło się zdarzyć, że czyiś pomysł na nowy kompleks w Sierpnicy "rozszerzył się" na inne tereny. Takie pączkowanie, za pomocą którego powstał nowy kompleks Sokolec.

W tej chwili jestem w stanie sobie przypomnieć tylko, że w sprawie istnienia tego kompleksu wypowiedział się kiedyś niejaki Marek K., jeszcze na forum Tropicieli Tajemnic. To on powiedział (przynajmniej tak mi utkwiło w pamięci), że w Sokolcu jest jeszcze jeden duży kompleks, prawie pod samą Sierpnicę.

Pamiętam jeszcze, ale tu już nie pamiętam skąd to wiem, że ktoś taki kompleks lokalizował we wnętrzu góry Sokół. Nie wiem dlaczego, może wystarczyło, że jest góra ze stromym zboczem i jest blisko Riese.

Tu jest link do tematu o hipotetycznym kompleksie Sierpnica:
Link
Zobacz profil autora
Bolek i Lolek
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 196 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 16:39, 20 Lip 2010 Powrót do góry

Obóz Falkenberg w Sokolcu był obozem wchodzącym w skład AL Riese, podobnie jak obóz Frankenstein w Książu.

"Osówka - Führerhauptquartier (FHQ - Kwatera Główna Wodza)
Włodarz - Oberkommando des Heeres (Wehrmacht)
Jugowice - Oberkommando der Luftwaffe
Rzeczka - Reichsführer SS (Kwatera H. Himmlera)
Soboń - Reich Auswärtiges Amt (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeszy)"

-To są rewelacje pochodzące od inż A Dalmusa. Może gdyby zapytano go o Gontową to też by coś wymyślił dla tego obiektu.
Zobacz profil autora
tom7
Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 101 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 21:04, 20 Lip 2010 Powrót do góry

Podpisując się pod tym co napisał Bolek i Lolek dodam że autorzy prac o Riese raczej skłaniają się do tezy w której tylko Zamek Książ miał być kwaterą a pozostałe kompleksy miały charakter przemysłowy, tak więc nie zaliczanie Gontowej do Riese nie ma raczej podstaw w literaturze.
Pomimo że nie ma żadnych dokumentów potwierdzających jakąkolwiek teorię to jednak porównanie Riese do innych podziemnych fabryk potwierdza tą tezę. Z kolei wszystkie kwatery Hitlera to były obiekty naziemne (niektóre posiadające podziemne schrony przeciwlotnicze) tak jak Zamek Książ.
Zobacz profil autora
Slaworow
AdministratorDołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 3 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Śro 20:42, 22 Wrz 2010 Powrót do góry

OK, zostałem przekonany, więc przeniosłem wątek do odpowiedniego działu.
Zobacz profil autora
Troll
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 875 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wolfenstein

PostWysłany: Śro 22:09, 22 Wrz 2010 Powrót do góry

Pozwolę sobie dodać fakt ,że kompleks Sokolec jest największym ze „znanych” kompleksów na naszym terenie, to prawdziwy gigant . Ubiegnę pytanie toma7, skąd to wiem jako osoba tak mało kompetentna ?Z relacji pewnego majora Wehrmachtu (i nie tylko),który pracował przy budowie tego kompleksu Very Happy
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Czw 0:06, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Ale projektowany, czy wykonany?

Tzn, wiem, że masz mega farta i umiejętności ad źródła terenowe, ale czy nie wydaje Ci się dziwnie małe to co jest?
Troll
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 875 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wolfenstein

PostWysłany: Czw 0:21, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Wykonany w stanie surowym !Rozumie że pytasz o to gdzie można wejść .Masz racje to gdzie można wejść jest małe ,ale nie to mam na myśli .Pozwolisz ale nie będę rozwijaj tematu a la TT „typu wiem ale nie powiem” bo to niema najmniejszego sensu .Swoją wiedzę opieram na wiarygodnych relacjach ,i czy ktoś mi wierzy czy nie to centralnie mnie to wali, i nie chodzi mi tu o ciebie Rossomaku ! Gdyby była szansa żeby tam wejść to już byśmy tam byli .
Zobacz profil autora
tom7
Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 101 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 1:46, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Troll napisał:
Pozwolę sobie dodać fakt ,że kompleks Sokolec jest największym ze „znanych” kompleksów na naszym terenie, to prawdziwy gigant . Ubiegnę pytanie toma7, skąd to wiem jako osoba tak mało kompetentna ?Z relacji pewnego majora Wehrmachtu (i nie tylko),który pracował przy budowie tego kompleksu Very Happy


Troll, dzięki że ubiegłeś moje pytanie, szkoda tylko że odpowiedziałeś na nie tak zdawkowo. Kompleks Sokolec ma pewien potencjał (nie odkopana sztolnia nr 3) ale na pewno zdajesz sobie sprawę jak kontrowersyjne jest podawanie jako fakt że "jest największym ze „znanych” kompleksów". Dla każdego zainteresowanego tematem "relacja pewnego majora Wehrmachtu (i nie tylko)" to za mało żeby uznać twoje oświadczenie za prawdziwe, inaczej mówiąc kompetentne Very Happy

Troll napisał:
Pozwolisz ale nie będę rozwijaj tematu a la TT „typu wiem ale nie powiem” (...).


Niestety, właśnie to zrobiłeś Very Happy

Slaworow, dzięki za przychylenie się do naszego postulatu Very Happy
Zobacz profil autora
Troll
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 875 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wolfenstein

PostWysłany: Czw 2:14, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Przepraszam że zapytam tom7 czy u ciebie z głową wszystko OK.? Ja rozumie że jest sezon na grzyby ale nie zbieraj i nie jedz halucynków bo piszesz totalne bzdety ! Jeżeli sądzisz że na tym forum napiszę info które mnie kosztowało i nie tylko mnie sporo zachodu i kasy to udaj się do poradni zdrowia psychicznego !A ktoś mi potem zarzuca z adminów że nie pisze to co wiem ?!To ja się pytam skąd się biorą tacy kolesie jak tom7 ? no chyba z piaskownicy pełnej psich odchodów .Mylę się tom7?to mnie oświeć jakie masz sukcesy na koncie ?Niech zgadnę ŻADNYCH .Więc nie mam zamiaru prowadzić polemiki z takim kutym-asem eksploracji jak ty.
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Czw 8:49, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Spokojnie, bez nerwów Smile

Akurat znam Trolla i jeżeli pisze, że Sokolec miał być/jest największym kompleksem to raczej ma podstawy.

W ogóle szkoda, że czasami kasujesz to co napisałeś - zwłaszcza to w temacie Osówki było mega ciekawe.
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)