Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zamek Świny - Schweinhausburg Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
WPR
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 19:18, 07 Lip 2010 Powrót do góry

Zamek Świny, obecnie w zasadzie całkiem dobrze zachowane ruiny zamku, znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, na wzgórzu przy drodze nr 3 Bolków-Legnica.

mapka :
[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Około 3 kilometrów w linii prostej znajduje się zamek w Bolkowie. Dużo zieleni i względna odległość od domów czynią z to miejsce spokojnym i zacisznym. Idealne do letnich spacerów.
Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych ale jest możliwość jego zwiedzania. Pilnuje go dosyć specyficzny facet. Chyba trochę upośledzony ale w 100 % komunikatywny i przyjazny. Na zamku nie spodziewajmy się żadnych fajerwerków z racji tego że zapłacimy 4 pln za bilet normalny i 2 pln za bilet ulgowy. Teren jest zadbany, trawniki przystrzyżone, nie ma chaszczy ale nic poza tym nie czeka na turystów... prócz zamku oczywiście.

Image

Pozostałości zamku są dosyć dobrze zachowane, chociaż niektóre miejsca grożą zawaleniem. Widać, że mimo iż od 1991 roku zamek jest w rękach prywatnych, wiele się tutaj nie dzieje. Plusem jest to że obiekt nie ulega dalszej dewastacji.

Image

Teren ma duży potencjał jako miejsce turystycznie atrakcyjne. Widok z zamkowych murów na sąsiedni Bolków i wspomniana cisza "w towarzystwie" zieleni jest jak najbardziej zaletą tego miejsca. Trochę przykro że obiekt jest mało znany a jedynie trochę na uboczu. Podobno od wielu lat są plany odbudowy zamku i stworzenia tam ... no właśnie nie wiem czego bo opisu nie znalazłem. Zakładam że miałby być to kolejny obiekt hotelowo gastronomiczny. Wizualizację projektu znajdziemy w głównej sali zamku, o ile tak możemy nazwać wielką halę powstałą przez fakt nieistnienia trzech kondygnacji głównego budynku zamkowego.

Image
ocena projektu - kwestia gustu

Jak każde ruiny, również i ta ma swoje legendy.
Cytat:
Zachowały się też relacje o skłonnościach do nadużywania alkoholu przez niektórych przedstawicieli rodu Świnków. Ot np. podczas biesiady na zamku jeden z nich, Konrad, miał powiedzieć:
Świny
"Jeżeli czort ma mnie porwać, niech to zrobi podczas wesołego spotkania z przyjaciółmi". W tej chwili uderzył piorun, pan na zamku padł martwy, a kielich, który akurat trzymał w ręku, został przez grom tak stopiony, że gorący metal oblał mu rękę. Pochowano go w grobie z kielichem, aby i po śmierci się z nim nie rozstawał.


Tą i kilka innych legend i informacji na zamku znajdziemy na tej stronie :
[link widoczny dla zalogowanych]

stąd też plan sytuacyjny :

Image

Przykre jest to, że zamek można by mimo wszystko lepiej zabezpieczyć. W środku niszczeją różne detale i ozdoby oraz malowidła naścienne :

Image

te ze zdjęć znajdziemy w pomieszczeniu u podstaw północno-wschodniej wieży
Image

Na koniec krótka historia zamku, cytując za Wikipedią :
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Zamek Świny (niem. Schweinhausburg) – pierwotnie gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny na Śląsku we wsi Świny koło Bolkowa, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach.
Wymieniono go raz pierwszy w kronice Kosmasa w 1108 r. pod nazwą Zvini in Polonia. Potem w dokumencie papieża Hadriana IV wzmiankowany jako gród kasztelański Zpini. Jest najstarszym prywatnym zamkiem na terenie obecnej Polski.
Według istniejących dokumentów, w XIII w. właścicielami byli w 1230 r. Tader, w 1242 r. Jaksa, a w 1248 r. Piotr ze Świn. W latach 70. XIII w. decyzją Bolka I Srogiego Zamek Świny utracił status kasztelanii na rzecz nowocześniejszego Bolkowa i został przekazany rycerskiemu rodowi Świnków (niem. von Schweinichen), który zasiedlał go aż do XVIII w. W 1323 r. właścicielem zamku był Henricus de Swyn. Na miejsce drewnianych umocnień w XIV w. u Świnkowie wystawili z łamanego kamienia wieżę mieszkalno-obronną o bardzo masywnych 2,5-metrowych murach wraz z murem obwodowym. Wieża o wymiarach 12x18 metrów była podpiwniczona i przykryta dwuspadowym dachem. Do dziś zachował się w jej ścianie gotycki portal wejściowy.
W połowie XV w. Gunzel von Schweinichen dobudował do wieży dwuszczytowy budynek mieszkalny i nowe fortyfikacje obwodowe. Ostatnią i najdalej idącą przebudowę zamku przeprowadził w latach 1614-1660 Johann Sigismund von Schweinichen, który zmienił rodową siedzibę w renesansową rezydencję. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami Johann Sigismund założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną. W 1624 r. na zamku przebywał mistyk Jakub Boehme, który napisał tu Posłanie do spragnionej i głodnej duszy. Wokół niego zbierało się koło mistyków, m.in. Angelus Silesius i Abraham von Franckenberg.
Od północnego zachodu dobudowano prostokątny pałac. Kompleks otoczono obwarowaniami przystosowanymi do użycia broni palnej, na które składały się nowy mur obronny oraz basteje i mały bastion. Wjazd chronił most zwodzony. Ufortyfikowany został także teren podzamcza, na południowy wschód od zamku właściwego znajdują się resztki trójkątnego bastionu ziemnego.
Po wymarciu w 1702 r. na Jerzym Ernescie von Schweinichen młodszej, rezydującej na Świnach gałęzi rodu Świnków, w 1713 r. zamek przejął zięć zmarłego, Sebastian Henryk von Schweinitz. W 1762 r. Świny, które szczęśliwie nie ucierpiały ani w czasie wojen husyckich, ani wojny trzydziestoletniej, zostały złupione przez rosyjskie wojska podczas wojny siedmioletniej. W wyniku dewastacji von Schweinitzowie oddali zamek na licytację w 1769 r. sprzedając go pruskiemu ministrowi stanu Janowi Henrykowi hrabiemu von Churschwandt. Zamek pozostał jednak niezamieszkany i niszczał. Wdowa po ministrze przekazała Świny swej córce z drugiego małżeństwa, Teresie von Schlabrendorff, po której zamek odziedziczyli jej potomkowie, austriaccy hrabiowie Hoyos von Sprinzenstein, którzy pozostali jego właścicielami aż do 1941 r., kiedy zostali zmuszeni do sprzedania posiadłości państwu. Wehrmacht urządził w zamku magazyn części do samolotów.
Największych zniszczeń po dewastacji z 1762 r. dokonały na zamku huragany w 1840 r. (dach zerwany z wieży), 1848 r. (zawalenie szczytu wieży) i 1868 r. Wreszcie pożar w 1876 r. strawił całkowicie wnętrze zamku. Próby zabezpieczenia rozpadającej się budowli podjęto w 1931 r. W latach 1936-1937, pokryto wieżę dachem. Jednak dalsze prace rozpoczęto dopiero po 30 latach.
W 1959 r. podczas prowadzonych na terenie w pobliżu zamku prac archeologicznych ustalono, że oprócz grodu do połowy XIII w. znajdowała się tutaj osada wczesnośredniowieczna.
Od 1991 r. zamek jest ponownie własnością prywatną. 5 lipca 2008 uroczyście świętowano 900-lecie istnienia zamku i wsi Świny z udziałem ludności oraz władz gminy i miasta Bolków. Wystawiono pamiątkowy pomnik nieopodal ruin zamku. Na jesieni 2008 zamek, po 17 latach w posiadaniu rodziny zanotowanej na Dolnym Śląsku już w 1421 roku (Johann F., pisarz miejski w Głogowie) przeszedł w nowe ręce.
Zamek Świny jest jednym z najstarszych na Szlaku Zamków Piastowskich. Według legendy miałby być połączony podziemnym przejściem ze znajdującym się kilka kilometrów dalej zamkiem w Bolkowie.


Podsumowując, bardzo atrakcyjne miejsce na letnią wycieczkę Smile

Image


Ostatnio zmieniony przez WPR dnia Śro 19:49, 07 Lip 2010, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)