Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Obozy koncentracyjne wokół Riese Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
palczak
Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 31 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Głuszyca

PostWysłany: Śro 10:36, 14 Lip 2010 Powrót do góry

Nazwy zewnętrznych komand pracy obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy.

W GROSS - ROSEN powstaje centralna kartoteka zasobów sił roboczych umożliwiająca planowe gospodarowanie kadrami więźniów. Przydziały niewolniczej siły roboczej są potwierdzane przez sam Główny Urząd Gospodarki Administracji SS. Już w drugim roku utworzenia w GROSS ROSEN „targu niewolników” czysty zysk za darmową siłę roboczą dawał miliony marek rocznie. Tak zwane Aussenkommandos KL GROSS -ROSEN (zewnętrzne komanda pracy) najliczniej powstawały w 1944r. Ich gęstą sieć uruchomiono na Dolnym Śląsku i na okupowanych terenach czeskich (w pasie Sudetów) oraz na terenie Niemiec. W stamlagrze przebywali wyłącznie mężczyźni ale wśród filii przyfabrycznych było kilkanaście komand żeńskich powstałych przeważnie z automatycznego wcielenia żydowskich obozów pracy przymusowej.
Komanda utworzono pod następującymi nazwami.

1. Dla firmy 'Lurandgesellschatt-Anorgana” z koncernu 'I.G. Farben-Industrie" nazwane Dyhernfurth I" mieszczqce się w najstarszej części Zakładów Chemicznych "Rokita" Założone jako jedno z pierwszych latem 1943 r. Zatrudnienie niespełna 300 osób. Więźniowie zakwaterowani byli w trzech barakach (dwa murowane jeden drewniany). Jeden drewniany barak przeznaczony był na kuchnię i magazyny żywnościowe. Na terenie obozu nie było szpitala. Więźniowie z tego obozu byli odizolowani od pozostałych więźniów, nie wolno było z nikim rozmawiać pod groźbą kary śmierci. Więźniów zatrudniano przy napełnianiu pocisk6w gazem bojowym.

2.Dla "Dyhernfurth II Luranilgesellschaft" w Brzegu Dolnym. Wówczas budowa fabryki chemicznej (obecnie cześć zakładów „Rokita”) Komando duże zatrudniające 3600 więźniów już w 1944r. więźniowie zatrudnieni byli przy rozbudowie zakładu. Mieszkali w 30 barakach. Śmiertelność bardzo duża.

3. Funfteichen" dla firmy Friedrich Krupp „Bertha Werke" w Miłoszycach, 20 km na południowy wschód od Wrocławia, założone w roku 1943, ze stanem dziennym w latach 1944-1945 do 6000 więźniów. Więźniowie montowali na pustym polu nowe zakłady przeniesione z Nadrenii i pracowali w nich przy produkcji zbrojeniowej armat i wozów bojowych. Obecnie mieszczą się tam zakłady "Jelcz".

4. Dla firmy „Prix - Werke ~ w Jeleniej Górze, obecnie zakłady włókien sztucznych „Celwiskoza”. Komando powstało w drugiej połowie 1943r. Po przybyciu transportów ewakuacyjnych zimą 1944r. liczyło blisko 2000 więźniów.
5. Dla „Hochfrequenzforschung” - prawdopodobnie nazwano tak placówkę oznaczoną w samym GROSS-ROSB kryptonimem „Wetterstelle” Komando małe nie przekraczające 80 więźniów zatrudnionych w laboratoriach prowadzonych przez inżynierów cywilów. Do celów produkcyjno-badawczych zwożone były tu zestrzelone wraki samolotów angielskich i amerykańskich.
6 - 7. Dla 'Hubert Land-Holzbau" -zakłady na terenie Bolesławca. Powstałe w 1944r. pracujące przy produkcji drewnianych domków i innego wyposażenia na potrzeby gospodarki wojennej. Nie przekroczyło nigdy 300 więźniów. Ewakuowane w końcu lutego 1945r.
8. Dla 'Getewent Gesellschaft fur Technische u. Wirtschaftjiche Entwicklung”, Reichenau bei Gablonz (Rychnov koło Jablonca n. Nysą, Czechy). Komando średnie, powstałe w 1944r. Zatrudnione początkowo do robót budowlanych. Po ukończeniu budowy ogrodzenia i baraków oraz po wchłonięciu dalszych transportów stało się komandem dużym ok. 500 więźniów wielonarodowościowym. Zatrudnione przy produkcji sprzętu radiotechnicznego m.in. elementy urządzeń radarowych.
9. Dla firmy "Dorris-Fuller Bad Warmbrunn" Umieszczone w rejonie Cieplic i Piechowic k. Jeleniej Góry, liczebnie średnie, tj. nie osiągające jeszcze dziennego stanu 1000 więźniów, zostało założone w 1944 r.
10. Dla firmy "Kramst-Methner u. Frahne", Abteilung Landeshut, zakłady lniarskie z produkcją przestawione na cele wojenne (łożyska toczne) na terenie Kamiennej Góry. Komando średnie, w ciągłej rozbudowie ze stanem w końcu 1944r. ok. 1700 więźniów.
11. Dla firmy "Christoph u. Unmach A. G. ",Niskey, zakłady metalowe w obozie Drezno. Komando założone latem 1944r. Jeszcze w I 945r. powiększane ewakuowanymi z obozu (początkowo 600 do 1000 więźniów, w ciągu paru miesięcy około 1600 więzionych). Praca w fabryce wagonów koncernu Kruppa na dwóch głównie oddziałach -remontu i przeróbki ciężkich wagonów towarowych na lory i otwarte platformy przeciwlotnicze oraz w dziale produkcji min.
12. Komando "Flugolatzbau Brieg" w Pępicach, powstałe w połowie 1944r. Budowa Luftwaffe i lotniska w Brzegu nad Odrą oraz praca przy sortowaniu wszelkiego dobra w zbiorczych magazynach Wermachtu. Komando liczebnie średnie, z kilkuset więźniami.
13. „E1ektroakustik K. G. Namslau" w Krzystkowicach (Zielonogórskie) Filia koncernu elektronicznego w Namysłowie (woj. opolskie). Komando powstałe w1944r., średnie, ewakuowane do obozu macierzystego w połowie stycznia 1945r.
14. “A. G. Noel Christianstadt". Filia zakładów koncernu chemicznego na terenie Nowogrodu Bobrzańskiego (Zielonogórskie). Komando średnie.
15. Dla „Siemens und Haiske Gross-Rosen” -filia zakładów aparatury elektrycznej z centralą w Berlinie; komando średnie wewnątrz obozu, powstałe w pierwszej połowie 1944r.
16. „Der Baubevollmachtigte”, Kittlitzstreben (Trzebień w Jeleniogórskim); komando do robót budowlanych w obiekcie przemysłowym położonym na północ od Bolesławca.
17. Dla firmy „FAM0” (Fahrzeung U. Motorenwerke), Aslau b/Bunzlau (Osla, ob. woj. jeleniogórskie). Zakłady Przemysłu Motoryzacyjnego w rejonie Bolesławca, przestawione na produkcje wojenną i rozbudowane rękami więźniów. Z nadsyłanych podzespołów i elementów wykonano końcowy montaż samolotów firmy Focke-Wuif Komando duże, liczące do 2000 więźni ów.
18. „Sonderbauvorhaben Niederschlesien” -kryptonim komanda budownictwa specjalnego na Dolnym Śląsku, prawdopodobnie w gestii organizacji Todt, jedno z wielu należących do kompleksu „Reisa"19. Dla firmy 'Famo-Werke" we Wrocławiu (zakłady elektromechaniczne, produkujące części do silników podzespoły do czołgów). W początkach 1944r. kilkusetosobowe komando średnie pracujące przy produkcji i na placach składowych w jednym z oddziałów fabryki odbudowanej po wojnie przez zakłady Dolmel. We wrześniu 1944r. komando już prawie 1000-osobowe. W październiku przywieziono tu kolejny transport 1200 więźniów.
20. Dla firmy 'Deutsche Woliwaren Manufaktur GmbH" Grunberg. Praca w zakładach włókienniczych z produkcją na zapotrzebowanie wojska w Zielonej Górze; komando średnie.
21. Dla "Askania-Werke A. G. ", Hirschberg -filia koncernu chemicznego w Jeleniej Górze; komando 300-osobowe założone w roku 1944 zlikwidowane w końcu lutego 1945r.
22. Dla firmy 'Chnstian Dierig A. G. - Średniej wielkości w zakładach przemysłu metalowego, w rejonie Jeleniej Góry; założone pod koniec 1944r., zlikwidowane w początkach lutego 1945r.
23. Dla firmy „Dynamit A. G. i Rustungswerk” w Miłkowie-Ludwikowicach Kłodzkich; Fabryka amunicji i zakłady chemiczne w rejonie Nowej Rudy. Komando duże, powstało w 1944r. miało zaopatrywać w materiały wybuchowe. Kompleks zbrojeniowy tworzący w masywie Gór Sowich liczne komanda KL Gross-Rosen.
24. Kompleks podobozów w Górach Sowich "Otto Bauvorhaben Riesa" w rejonie Jedliny-Zdroju k. Wałbrzycha. Budowa sztolni w Walimiu, kompleks budowy "Reisa". Maksymalna ilość więźniów w kompleksie "Reisa" wynosiła około 20 000 i stopniała po paru miesiącach do 10% stanu wyjściowego.
25. Dla firmy "G1asfabrik Weisswasser" na terenie Niemiec filia żeńska. założona w 1944r. ze stanem ok. 5000 osób.
26 - 27. Dla "Waggonfabrik-Gorlitz", założone w 1944r. Liczba więźniów ok. 1000-ca. Komando zajmuje się produkcją, remontem taboru transportowego. Filia z grupy dużych. W Gorlitz założony został w roku 1944 drugi podobóz -filia żeńska.
28. Dla firmy „Linke-Hoffmann Werke" -kilkusetosobowe komando średnie, powstałe w połowie 1944r. Więźniowie zatrudnieni przeważnie w oddziale produkcyjnym montażu i remontu wagonów w drugiej hali
29. „Bres1au-Hundsfe1d” (Wrocław-Psie-Pole) Komando średnie z drugiej połowy 1943 roku, a drugie w 1944r. Pracujące w strefie ściśle zamkniętej przy rozbudowie fabryki i produkcji wojennej przemysłu metalowego (obecnie WSK). Na trasie ewakuacji do obozu Gross-Rosen zostało zastrzelonych setki osób.
30. "Bres1au-Lissa” (Wrocław-Leśnica) Magazyny, gospodarka tarcicą i budowa koszar SS. Kilkusetosobowe komando zewnętrzne Gross-Rosen, założone w drugiej połowie 1942 roku, jako baza materiałowa na potrzeby budownictwa SS.31. Komando „Gab1onz", założone w połowie 1944 roku na terenie „Redelhammer Glasfabrik”. Uruchomiono tam produkcję sprzętu radiotelefonicznego i aparatury pomiarowej. Komando duże liczące w styczniu 1945 roku ok. 2000 więźniów.
32. „Halbau" (Iłowa k/Żagania, woj. zieionogórskie). Założone z początkiem lata 1944r. Jedna z większych filii fabrycznych z ponad tysiącem więźniów. Zlokalizowana przy autostradzie Berlin-Wrocław na wierzchołku dużego trójkąta z sieci komand zakładanych w fabrykach produkujących pociski rakietowe Luftwaffe.
33. „Treskau” (Owińskie k/Poznania) Praca przy rozminowywaniu na lotnisku. Komando małe, liczące około 200 osób, umieszczone w 1943 roku w piwnicach starych koszar.
34. "Zittau" (okręg Drezno). Nieduże komando zatrudnione w zakładach przemysłu tekstylnego, przestawionych na produkcję wojenną.
35. „Gross-Koschen” 1500-osobowe komando, zatrudnione od lata 1944 roku, przy budowie zbiorczej składnicy zestrzelonych sarnolot6w i zakładów metalowych dla demontażu i przeróbki wraków samolotowych.
36. Komando „Deutsche Erd und Steinwerke”, GROSS-ROSEN (Rogoźnica, woj. wałbrzyskie). Zakłady wielkiego koncernu założonego przez Główny Urząd Administracyjno-Gospodarczy SS, wykorzystującego pracę więźniów obozów koncentracyjnych. Eksploatacja i przerób granitu. Najwieksze kornando przy obozowe pracujące w kamieniołomach od 1940 roku ze stanem dziennym w latach 1943-1944 ponad 1000 więźniów.
37. Komando 'Landeshut Werk II" Część podobozu w Kamiennej Górze na Górnym Śląsku, przeznaczone dla zakadu łożysk tocznych i in. wyrobów metalowych, z początku kilkusetosobowe komando średnie.
37A. Komando dla "Blaupunkt Gross-Rosen” Zakład produkcyjny koncernu radiowo-elektrotechnicznego Blaupunkt. Komando liczące około 200 więźniów, powstałe w 1944 roku wewnątrz obozu Gross-Rosen.
38. "Bautzen" Zaiou" one na terenie zakładów przemysłowych w Budziszynie. Jedno z komand średnich powstałych w końcu 1944r.
39. "Trautenau I" dla zakładów metalowych w mieście Trutnov I. Przyfabryczne kilkusetosobowe komando, powstałe jako jedno z pierwszych na początku 1944 roku i istniało do 8 V 1945. Od połowy 1944 roku powstała tam r6wnież filia żeńska.
40. Komando „Freiburg”. W latach 1941-1942 tylko do prac przy transporcie, dzielone w terenie na dwie małe brygady, zależnie od potrzeb. Jedna grupa zatrudniona przy przeładunku transportów kolejowych.

41. Komando 'Freiburg" -dla zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Świebodzicach Powstałe w 1944r. 200-osobowe stałe komando zewnętrzne powstało w tamtejszej fabryce wyrobów precyzyjnych do końca lutego.
42. Komando "Waldenburg" Praca w kopalnictwie i przemyśle metalowym na terenie Wałbrzycha. Komando średnie liczące około 300 więźniów. Produkcja zbrojeniowa -pancerfausty.
43. Komando „Glatz” dla zakładów w Kłodzku. Niespełna 200-osobowe komando do produkcji meta1owej powstałe w pOCZ. 1944 roku w drugiej dziesiądce komand przyfabrycznych.
44. Komando dla firmy „Telefunken-Aussenwerke Reichenbaeb” w 1944. Filia do rozbudowy fabryki produkcji sprzętu radiowo-elektrotechnicznego w Dzierżoniowie. Komando żeńskie. Praca przy produkcji lamp radiowych, komando średnie. Ewakuowane wraz z wywozem urządzeń pod koniec marca 1945 roku.

45. "Marklissa-Hartmannsdorf” dla fabryk "Walter Werke" w Leśnej i Miłoszowie, tuż przy granicy z Czechosłowacją. Filię tę założono i rozliczano jako dwa oddzielne komanda. Pierwsze z nich, "Markussa", którego nomenklatura została wprowadzona w obieg służby SS-Bauleitung jako wielki plac budowy. Powstało w1944 roku, choć plan lokalizacyjny był już gotowy jesienią 1943 roku. Drugie komando- "Hartmannsdorf', założone do prac przy produkcji wojennej (zespoły rakiet lotniczych) zlokalizowano w kompleksie Leśna-Miłoszyce, w rejonie Zittau. Samo drążenie hal tunelowych w twardej skale okazało się trudniejsze niż zakładano w programie budowy. W ewakuacji komanda budowy sztolni wyprowadzono w marcu 1945 roku łącznie 2000 więźniów. Spośród pędzonych morderczym marszem do KL Buchenwald na trasie pozostało trzy czwarte więźniów.
46. Komando "Schweidnitz" w Świdnicy. Praca w miejscowych zakładach metalowych w dwóch
kolumnach roboczych - mniejszej, kilkudziesięcioosobowej, dochodzącej codziennie do robót pomocniczych i budowlanych. Komando średnie, około 200 więźniów, powstałe w pierwszej połowie 1944 roku ewakuowane w1945r. w rejon Zittau.

47. Dla firmy "Maschinenbau-Bolkenheim" praca w zakładach metalowych w Bolkowie na Dolnym Śląsku. Komando średnie, około 600 więźniów, założone w połowie 1944 roku. Ewakuowane do Gross-Rosen w lutym 1945 roku.
48. Komando „Langenbielau I" dla firmy "Robert Bosch, GmbH Stungart, Aussenwerk Langenbielau” oraz dla zakładów "Christian Diering AG" Kolumny robocze przychodziły do fabryk z urządzonego w Bielawie obozu. Filia założona jeszcze w pierwszej połowie 1944 roku. Średniej wielkości, z poniżej pięciusetosobowej obsadzie mężczyzn, zatrudnionych w zakładach na potrzeby wojenne.
49. "Langenbielau II" obóz żeński dla zakładów w Bielawie. Założony w 1944 roku, komando duże, powstałe z wcielenia żydowskich obozów pracy do KL Gross-Rosen. Ponad 1000 więźniarek w produkcji ekwipunku wojennego i tekstyliów.50. Dla "Steinkeramikwerken-Bunzlau" w Bolesławcu. Filia założona w 1944 roku. Komando średnie, praca w zakładach ceramiki sanitarnej.
51 - 52. Dla "Schlesier-Schanzenbau" I, II w Sławie Śląskiej na północ od Głogowa. Obozy żeńskie z dużymi, ponad tysiącosobowymi komandami, powstałe z przekazania żydowskich obozów pracy w juryzdykcję Gross-Rosen.
53 -55. Komando "Peterswaldau", dla zakładów w miejscowości Pieszyce k/Dzierżoniowa. Komando średnie, powstałe w 1944 roku. Obóz główny żeński z pracą przy ekwipunku i wyposażeniu wojskowym w tamtejszych zakładach włókienniczych. „Nimitsch” w Niemczy ze 150 więźniami dla zakładów metalowych, oraz nieco większe dla "Oorzellanfabrik Konigszelt” ~ w Jaworzynie Śląskiej.
56. Komando „Jauer-Fabnk", zakłady z produkcją metalową w Jaworze, Dolny Śląsk. Kilkusetosobowe komando średnie, powstałe w drugiej połowie 1944 roku.
57. Komando "Freystadt" Stukilkuosobowa filia w Kołuchowie, Zielonogórskie. Praca w miejscowych zakładach metalowo-elektrotechnicznych. Powstałe w 1944 roku.
58. Komando „Ludwigsdorf II” w Ludwikowicach Kłodzkich Założone w 1944 roku z przerejestrowania żydowskiego obozu pracy do KL Gross-Rosen. Obóz żeński dla zakładów przemysłu zbrojeniowego, pozostający tam do końca wojny -8 V 1945 r.
59. Komando "Furstenstein" w Książu k/Wałbrzycha. Na terenie kwatery Luftwaffe z ośrodkiem studiów broni powietrznych oraz zbrojeniowy; praca przy budowie zamaskowanych komór, schronów i składów dla wojskowych placówek badawczych w Książu. W bezpośrednim sąsiedztwie położone było tam drugie komando, założone dla celów „Bad Salzbrunn" w Szczawnie Zdroju-Wałbrzychu. Więźniowie zatrudnieni przy budowie sztolni i tuneli w skale dla wojskowych instytutów badawczych; założone w 1944 roku.
60. „Starkekommando" Zatrudnione od jesieni 1943 roku w rejonie Goczałkowa przy robotach przeładunkowych cukrowni krochmalni, w ostatnich miesiącach wojny jako komando do demontażu maszyn i urządzeń wywożonych z Dolnego Śląska na zachód.
61. Komando „Weberei” Tkalnia z przerobem włókna i skóry na zamówienie Wermachtu, założone w końcu 1943 roku zlikwidowane w końcu stycznia 1945 r.
62. Komando "Bombensucher" Założone pod koniec 1944 roku do usuwania niewybuchów, ewakuowane do Dory w lutym 1945 roku.
63. "Bahnhofskommando II Verwaltung” Stale zatrudnione na okolicznych stacjach rozładunkowych przy usługach przeładunkowych. Powstałe w 1944 roku. Pracowało na obozowe potrzeby, rozbudowane w końcu 1944 r. do kilku brygad, zwożących ewakuowane tu koleją magazyny KL Auswitz.
64. Komando „Ruscha" na Dolnym Śląsku, w rejonie Ruszów-Goźnica, założone w roku 1944 i ewakuowane w lutym 1945.
65. Komando „Gassen" w miejscowości Jasień (zielonogórskie) w rejonie Żar. Praca przy produkcji podzespołów do samolotów w fabryce należącej do kompleksów, do którego należała pobliska wytwórnia w Iłowej. Komando założone w drugiej połowie 1944 roku ze stanem osobowym 200 więźniów.
66. Komando "Grulich" przy "Famo-Werke" w miejscowości Kraliky (Czechosłowacja). Założone w 1944 roku. Ilość wiezionych 300 osób.
67. Komando "Neusalz", w mieście Nowa Sól, założone w 1944 roku. Obóz żeński, praca w przemyśle włókienniczym.
68. Komando "Hochweiler" - Wierzchowice k/Milicza. Obóz żeński, założony w 1944 roku.
69. Komando "Gabersdorf-Libec” Założone w marcu 1944 roku, w kompleksie żydowskich obozów pracy, "Trautenau-Trutnov”. Obóz żeński.
70. Komando "Striegau-Graben" -- Grabina-Strzegom. Założone w roku 1944 dla Zakładów Wi6kienniczych. Obóz żeński z 500 więźniarkami. LOS WIĘŹN1AREK NIEZNANY.
70a. "Laskowitz" - Laskowice Oławskie. To miejsce, w którym znajdował się wcześniej obóz pracy przymusowej (Arbeitslager), poprzednik największego komanda zewnętrznego Gross-Rosen "Funfieichen-Markstadt", w 1942 roku wykonywującego roboty przygotowawcze pod budowle filli koncernu Kruppa. w. niespełna rok później obóz został zlikwidowany, przebywając tam Żydzi "cywilni" zostali umundurowani w pasiaki i przewiezieni za druty komanda „Funfieichen”.
70b. Wieś Meleschwitz - 15 km na południowy wschód od Wrocławia. Zorganizowana tam była filia "Funfleichen”
71. Komando "Kurzbach" k/Opola. Prawdopodobnie naIeżało do północnowrocławskiego rejonu żeńskich obozów, włączonych w roku 1944 do Gross-Rosen, w miejscowości Bukowice.
72. Komando "Biechhammer” 1942-1943 w parę miesięcy potem komendantura KL Gross-Rosen przestała interesować się tym podobozem; prawdopodobnie został on przejęty przez Zentralbauleitung der Waffen SS w Oświecimiu.
73. Komando „Neisse” - prawdopodobnie założone w Nysie w 1944 roku do pracy w tamtejszych zakładach przemysłu maszynowego.
74. Komando "Friedland" - Mieroszów tuż przy czeskiej granicy. Założone w 1944 roku przy tamtejszych zakładach.
75-90. Kompleks "Riesa"- komando "Wustegiersdorf' w miejscowości Gluszyca k/Nowej Rudy, w okolicach Gór Sowich. Jedno z większych komand, pracujące w niezwykle ciężkich warunkach przy budowie ukrytych w masywie Gór Sowich zakładów zbrojeniowych podlegających Luftwaffe i mające służyć programowi "Riesa". Dla tego programu założono w 1944 roku szereg komand polowych do drążenia wyrobisk pod hale tunelowe podziemnych fabryk (18 filii gross-roseńskich-podobozów, komand leśnych i sztolniowych. Komanda raz wkuwszy się pod kamienne sklepienie sztolni nie opuszczały jej przez 24 godziny, gdyż obowiązywał tam dwuzmianowy cykl pracy dla około 20 000 więźniów. Wszystkie te komanda założono w drugiej połowie 1944 r. Była to desperacka próba odbudowania zniszczonego przemysłu zbrojeniowego.
91. Komando "Klein Rodisch" w rejonie Cottbus, powstałe w końcu 1944 r. i ewakuowane w głąb Rzeszy na pocz. 1945 r.
92. Komando "Wittichenau" - okręg Cottbus.
93-94. Dwie filie "Brunlitz-Brnenec", pow. Svitava (Czechosłowacja) Ponad 1000 osób, w komandzie męskim ok.700 żenskim ok.300. Praca w fabryce przestawionej na produkcję zbrojeniową - głównie granatów.
95-96. Komando "Kratzau" I i II - miasteczko Chrostava (Czechosłowacja) Komando duże żenskie dla tamtejszych fabryk włókienniczych, założone w roku 1944.
97-98 Podobozy "Weisswasser" - Bila Voda pow. Sumperk. Filia żeńska wyzwolona 6 V 1945 r., oraz "Iserwerke" dla koncernu "Mitteldeutschland Motorenwerke MIMO" Smrozova, pow. Jablonec. Od 1943 roku był tu obóz dla 1600 więźniów.
99-101. Filie żenskie: Jiretin pow. Decin; "Trautenau" w Trutnov; "Hohennelbe" - Horni Vrchlabi, pow. Trutnov.
102-105. Podobozy żeńskie; "Ober Alstadt" - Horni Stare Mesto; "Bernsdorf'- Bernartice, pow. Trutnov; "Halbstadt”Mezimosti, pow. Nachod; „Schatzlar" - Zacler, pow. Trutnov.
106. Komando „Gablonz-Rynowitz” - Mseno n/Nisou-Rynowice, pow. Jablonec, podobóz żeński.
107. „Kamenz” - miasto Lużyc Górnych w okręgu Drezno; Podobóz męski założony w styczniu 1945 roku.
108. „Guben” - w Gubinie woj. zielonogórskie; Podobóz żeński, założony w roku 1944.
109. "Salzbrunn" - podobóz męski w Szczawnie Zdroju z kierownikiem budowy programu 'Riesa", założone w roku 1944.
110. „Bunzlau" - drugie komando męskie w Bolesławcu, dla zakładów przemysłu maszynowego, założone w roku 1944.
111. "Gorlitz II" - Gorlitz; podobóz żeński z 1944 roku.
112-113. „Lobau" vel „Libau" oraz "Neuhammer” - to prawdopodobnie podobozy z roku 1944 w Lubawce i rejonie Jłowej-Świętoszewa, woj. jeleniogórskie.
114-117. „Seftenberg", Weisswasser" mogły być podobozami z roku 1945 w miastach okręgu Cottbus.
118. „Sackisch” (Kudowa Zdrój) - komando założone w sierpniu 1944 roku, zatrudniające kilkaset Żydówek.
GROSS-ROSEN - bil wszelkie rekordy w uśmiercaniu ludzi głodem, terrorem i tempem pracy. W latach 1940 - 1943 liczba zamęczonych tu więźni6w wielokrotnie przewyższała liczbę więźniów żyjących. Wśród brygad pracy, tzw. komand, były takie, gdzie przeciętna życia pracujących wynosiła od 3 do 5 tygodni. Gross-Rosen miał opinię obozu którego przeżyć się nie da. Został przegrupowany do III grupy represyjności.
Zobacz profil autora
korollo
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:45, 14 Mar 2011 Powrót do góry

Witam!!!
Rozważania na temat obozów specjalnie powstałych dla Przedsięwzięcia Riese należy podzielić na grupy, aby łatwiej prowadzić badania nad tą problematyką. Najczęściej omawiane są obozy dla Żydów, a rozważania gdzie miał się znajdować osławiony obóz Lärche wzbudza wiele emocji.
Pozwolę sobie zamieścić grupy obozowe powstałe dla Riese:
I. Obozy dla IG Schlesien - w 1944 r. kiedy doszło do reorganizacji i zmiany głównego wykonawcy zlecenia nie wiadomo czy obozy dla wielu grup uwięzionych zostały podzielone na oddzielne części. (jeńcy do obozów jenieckich, robotnicy przymusowi do obozów dla robotników. Żydzi na pewno zostali oddzieleni i włączeni do AL Riese)
II. Obozy dla Żydów AL RIESE - w ramach tego Arbeitslagru powstało kilkanaście komand roboczych i kilka podkomand roboczych,
III. Obozy dla jeńców wojennych - zagadnienie to jest bardzo słabo rozeznane z powodu braku materiałów źródłowych
IV. Obozy dla robotników przymusowych - problematyka jak wyżej
V. Obozy, które tworzyły firmy budowlane zaangażowane w to przedsięwzięcie.

Należy do tego dodać:
- zakwaterowanie dla cywilnych pracowników firm pracujących dla OT oraz etatowych pracowników OT (pracownicy, brygadziści, majstrowie, inżynierowie),
- zakwaterowanie dla NSKK i Legion Speer,
- zakwaterowanie dla DAF,
- zakwaterowanie dla SS.
Należałoby rozpocząć badania nad ewentualnym uczestnictwem takich organizacji jak:
- Krajowe Związki Strzeleckie,
- Bataliony Budowlane.

Osobną kwestią jest nazewnictwo obozów i ich poprawna pisownia.

Pozdrawiam

korollo
Zobacz profil autora
Darling
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 339 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 21:24, 28 Kwi 2013 Powrót do góry

Dobra, trochę nudą wieje więc odświeżę temat.

Jeśli chodzi o obozy, to podejrzewam Dariusz, że sporządzają swoją listę podpierał się i tym dziełem:

Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945 Informator encyklopedyczny

I co się będziemy chrzanić, nie każdy dzieło posiada, a nabyć drogo, wieści te znane są od pięćdziesięciu lat, niech ludzie poczytają:


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Oraz filie obozu w Rogoźnicy:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Ostatnio zmieniony przez Darling dnia Nie 21:33, 28 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Darling
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 339 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 21:29, 28 Kwi 2013 Powrót do góry

Jeśli mam dodać od siebie, to na stowrzenie obozu pracy nie wiele trzeba było, natrafiłem na ciekawą wzmiankę o "obozie" w Jedlinie, który składał się (prawdopodobnie) z 2 baraków, a mieściło się to w miejscu według mnie dość ciekawym. Nie natrafiłem na relację kto mieszkał, co robił, tylko lokalizacja, więc trzeba by było samodzielnie pomyśleć.

Zapomniałeś też dodać, że na terenie Gór Sowich pracowała Organizacja Todt i znalazł się dokument, który prawi, że pracownicy owej też zakwaterowani byli w barakach obok pałacu a nie w samym pałacu.
Zobacz profil autora
korollo
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:38, 29 Kwi 2013 Powrót do góry

Witam

Mam dwa pytania.

Pierwsze do „Darling” - skąd wiadomo, że obozów Larche było trzy? Może Larche-Lehmawasser i Larche-Ludwigsdorf to tylko miejsca pracy, które zapamiętali więźniowie, którzy tam pracowali. Posiadam relację, z której wynika, że więźniowie z Larche pracowali w Glinicy i codziennie dochodzili do miejsca pracy z obozu. Kopali rowy pod kolektor ściekowy i sieć wodociągową.
Znam kilkadziesiąt relacji więźniów, robotników przymusowych i innych świadków z Riese i przyznam szczerze, że Larche-Ludwigsdorf mnie zaskoczył. Możesz podać coś bliższego na ten temat. Bardzo mnie to zaintrygowało.

Drugie do „tom7” czy aby na pewno spis obozów Riese i w Riese Dariusza Korólczyka to tylko spis jego hipotez? Sprawdzałeś to dokładnie? Może byś któryś z tych obozów skomentował? Może powstałaby z tego ciekawa dyskusja…


Pozdrawiam

korollo
Zobacz profil autora
Darling
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 339 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:43, 29 Kwi 2013 Powrót do góry

korollo, muszę sobie solidnie przypomnieć skąd miałem te informacje 3 lata temu Wink
Zobacz profil autora
korollo
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:44, 29 Kwi 2013 Powrót do góry

witam

ok poczekam

pozdrawiam

korollo
Zobacz profil autora
tom7
Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 101 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 17:58, 30 Kwi 2013 Powrót do góry

korollo napisał:

Drugie do „tom7” czy aby na pewno spis obozów Riese i w Riese Dariusza Korólczyka to tylko spis jego hipotez?


Tak, to tylko jego hipotezy. Gdyby te obozy były faktami to były by zawarte w oficjalnym spisie obozów Riese w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. A tak się nie stało pomimo że Dariusz Korólczyk opublikował swoją listę cztery lata temu.

korollo napisał:

Sprawdzałeś to dokładnie?


Nie sprawdziłem żadnych hipotez Dariusza Korólczyka, po prostu mam lepsze pomysły na spędzanie czasu. Jeśli ktoś przedstawia hipotezę to jest jego zadanie żeby znaleźć i opublikować fakty które ją potwierdzą.
Zobacz profil autora
korollo
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 21:11, 30 Kwi 2013 Powrót do góry

Witam

Z tego co widać na zdjęciu załączonym na tym forum to, że lista Korólczyka to suma wszystkich znanych w literaturze obozów sporządzona na podstawie dokumentów z epoki oraz zbiór obozów zlokalizowanych na podstawie własnych badań terenowych. Każdy ma prawo do publikowania swych przemyśleń, ale nie każdy ma odwagę to robić.
Muzeum Gross-Rosen jak będzie chciało się skontaktować z Korólczykiem i porozmawiać Ne temat obozów, które zostały odnalezione na podstawie jego badań to na pewno to zrobi bez zbędnego trąbienia po okolicy, że właśnie to zrobiło.

„tom 7” jak nie zrozumiałeś, to było zaproszenie do dyskusji, a nie wyścig zbrojeń….

pozdrawiam

korollo
Zobacz profil autora
Darling
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 339 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 22:51, 30 Kwi 2013 Powrót do góry

Nadal nie wiem skąd wzięło mi się to sprzed 3 lat. Ale pamiętam, że to samo w sobie było dla mnie zaskoczeniem.
Równie dobrze może być błąd w nazwie, bo z tego co mi się przed oczami przewinęło na starej mapie niemieckiej, w wiosce na L. w okolicach sowiogórskich był uroczy zakątek o podobnej nazwie jak Larche.
Natomiast ostatnio z pewnym znanym panem rozmawialiśmy na temat obozów i ów pan wyciągnął swoją listę. I tam było sporo tych naszych sowiogórskich. I było tam gdzie był obóz i gdzie chodzili. Wysoko prawdopodobne, że te wypisane są z owej listy. Choć według mnie latanie takie na duże odległości było bezcelowe.
Zobacz profil autora
korollo
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 23:36, 17 Maj 2013 Powrót do góry

Witam

Szkoda „Darling”, że nie potrafisz sobie przypomnieć skąd się wzięły przytoczone przez Ciebie nazwy obozów Larche. Może jednak coś poszperasz w zakamarkach niepamięci…

pozdrawiam

korollo
Zobacz profil autora
Slaworow
AdministratorDołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 3 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Nie 13:36, 08 Gru 2013 Powrót do góry

Wrzucę tu stare artykuły z Odkrywcy sprzed ponad czterech lat, traktujące o obozach wokół Riese. Artykuły autorstwa Dariusza Korólczyka.


Dariusz Korólczyk - Obozy pracy w "Riese" (cz. 1)
Odkrywca nr 4 (123), kwiecień 2009, s. 24 - 26


[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Dariusz Korólczyk - Obozy pracy w "Riese" (cz. 2) - Fabryki zbrojeniowe na terenie Wustegiersdorf
Odkrywca nr 6 (125), czerwiec 2009, s. 28 - 31


[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Dariusz Korólczyk - Obozy pracy w "Riese" (cz. 3) - Fabryki zbrojeniowe na terenie Ludwigsdorf
Odkrywca nr 7 (126), lipiec 2009, s. 29 - 31


[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Dariusz Korólczyk - Obozy pracy w "Riese" (cz. 4)
Odkrywca nr 11 (130), listopad 2009, s. 19 - 22


[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
kalnichta
Dołączył: 28 Sty 2011
Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 15:35, 21 Mar 2015 Powrót do góry

Witam,czy ktoś posiada wiedzę jak się nazywała przed wojną fabryka w Kolcach (Dörnhau)?, gdzie założono pod koniec 1943 r. obóz w budynku fabrycznym
Zobacz profil autora
tom7
Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 101 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 16:16, 21 Mar 2015 Powrót do góry

kalnichta napisał:
Witam,czy ktoś posiada wiedzę jak się nazywała przed wojną fabryka w Kolcach (Dörnhau)?, gdzie założono pod koniec 1943 r. obóz w budynku fabrycznym


Była to Farbiarnia i Mechaniczna Tkalnia Braci Giersch. Po niemiecku: Die Garnbleiche und Mechanische Weberei der Gebrüder Giersch.
Zobacz profil autora
kalnichta
Dołączył: 28 Sty 2011
Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 19:07, 21 Mar 2015 Powrót do góry

dzięki wielkie
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)