Autor Wiadomość
Darling
PostWysłany: Czw 17:33, 12 Gru 2013   Temat postu:

Efekt zwiedzania Arado. Jak dla mnie dupy nie urywa, ale polecam obejrzeć fotki.
Dla rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych sprawa fajna, dla nas raczej atrakcja średnia:

http://nickt.pl/kamienna-gora-arado/

A wkrótce na stronie coś co bardziej zainteresuje Eksploratorów Very Happy
jacekviola
PostWysłany: Pią 21:25, 01 Cze 2012   Temat postu:

parę fotek:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


zdjecia sprzed kilku dni przed otwarciem
Slaworow
PostWysłany: Pią 11:05, 13 Kwi 2012   Temat postu:

Ten samolocik ma swoje korzenie w Kamiennej Górze:

Slaworow
PostWysłany: Pią 11:05, 13 Kwi 2012   Temat postu:

TV Kamienna Góra Very Happy

Początek materiału jest o trasie turystycznej, którą chcą otworzyć w maju:
snipeeeee
PostWysłany: Śro 21:26, 04 Kwi 2012   Temat postu: W maju otwarcie

Otwarcie w majowy weekend Smile

http://www.arado.pl/

http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/21123/
Slaworow
PostWysłany: Nie 10:01, 24 Lip 2011   Temat postu:

Podziemia Kamiennej Góry

Maj 12, 2011 | Dodał Adrian

Widać już zarys budynku przed wejściem do kamiennogórskich podziemi. W tunelach natomiast trwa zabezpieczanie stropów.


Prace związane z adaptacją i udostępnieniem dla zwiedzających nowej atrakcji Kamiennej Góry trwają już od grudnia 2010 roku. W okresie zimowym ekipy remontowe i badawcze prowadziły prace wewnątrz podziemi, gdzie temperatura była kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Wraz z nastaniem lepszych warunków atmosferycznych prace przeniosły się także na zewnątrz.

Wszystkie przewidziane prace idą zgodnie z harmonogramem, inwestor jak i wykonawca nie przewidują więc opóźnień.



http://walbrzychfakty.pl/2011/05/12/podziemia-kamiennej-gory/
Slaworow
PostWysłany: Nie 15:21, 17 Paź 2010   Temat postu:

Za rok otworzą dla turystów kamiennogórskie sztolnie

Agata Domińska
2010-10-16, ostatnia aktualizacja 2010-10-13 13:15

Podziemna trasa turystyczna może się wkrótce stać największą atrakcją Kamiennej Góry. Jej otwarcie planowane jest na lato przyszłego roku.

Po kilkudziesięciu latach od ich zamknięcia władze Kamiennej Góry chcą ponownie zagospodarować sztolnie leżące pod Górą Parkową, około 300 m od centrum miasta. Prace remontowe zaczną się najprawdopodobniej już w listopadzie i mają trwać około dziewięciu miesięcy.

- W tym czasie zagospodarujemy strefę wejścia i wyjścia z podziemi. Powstaną tam budynki, w których mają mieścić się kasa i powierzchnie handlowe - mówi Kamila Stypuła z Urzędu Miasta w Kamiennej Górze.

Budynki będą parterowe o surowym wyglądzie. Stypuła: - Szare betonowe ściany z widocznym deskowaniem mają nawiązywać do architektury militarnej z okresu II wojny światowej. Dla bezpieczeństwa zwiedzających musimy również zabezpieczyć podziemia specjalnymi obudowami, gdyż w niektórych miejscach występuje ławicenie stropu.

Podziemna trasa turystyczna będzie mieć ponad 350 m długości. Jej dodatkową atrakcją będzie ogromna hala o powierzchni 350 m kw. wykuta w tym samym czasie, co sztolnie. Planowana jest w niej stała wystawa o tematyce militarystycznej. Ekspozycja o podobnej tematyce powstanie również w parku miejskim bezpośrednio nad sztolniami. Będzie tam prezentowany sprzęt militarny z okresu drugiej wojny światowej. Celem projektu jest przedstawienie losów Kamiennej Góry za czasów narodowego socjalizmu, kiedy miasto stało się ważnym ośrodkiem niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Kamila Stypuła: - Historia kamiennogórskich sztolni kryje w sobie wiele niewyjaśnionych tajemnic. Dlatego chcemy zaakcentować tajemniczość tego miejsca. Podobno w czasie wojny w pobliskich zakładach Arado pracowano nad stworzeniem samolotu dalekiego zasięgu, tzw. latającego skrzydła. W nawiązaniu do tego chcemy, aby nasza ekspozycja tworzona była pod hasłem "Arado - latające skrzydło".

Remont sztolni jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska. Jego koszt wyniesie około 3,5 mln zł, z czego jedynie 30 procent miasto będzie musiało pokryć z własnej kieszeni.

- Musieliśmy się jednak zobowiązać do tego, że przez pierwsze pięć lat funkcjonowania obiektu nie będziemy z niego uzyskiwać dużych przychodów - mówi Stypuła. - Na zagospodarowaniu podziemnej trasy skorzystają więc głównie mieszkańcy, dla których powstaną nowe miejsca pracy. Zyska również cała Kamienna Góra, dla której nowa atrakcja będzie świetną promocją w regionie.

Kamiennogórskie sztolnie powstały w czasie II wojny światowej. Do dziś nie wiadomo, czemu dokładnie miały służyć. Miasto nie potrzebowało tak wielu schronów dla ludności. Zastanawiający jest również fakt, że prace nad budową sztolni przez długi okres utrzymywane były w ścisłej tajemnicy. Według jednej z hipotez mogła być w nich przechowywana broń dla niemieckich żołnierzy. Po wojnie sztolnie zostały zamknięte i przez ponad 20 lat nikt się nimi nie interesował.

Pierwsza i ostatnia próba zinwentaryzowania sztolni została podjęta w latach 1969-1970. Zbadano wówczas stan każdego obiektu, ale nie zrobiono nic więcej.

Image
Image

Więcej... Link!
Slaworow
PostWysłany: Nie 15:18, 17 Paź 2010   Temat postu:

Informacje o przetargu oraz wizualizacja koncepcji: oprócz udostępnienia sztolni w Górze Parkowej ma zostać zbudowana trasa turystyczna na powierzchni

Image

Link!
Slaworow
PostWysłany: Nie 15:15, 17 Paź 2010   Temat postu: Parkowa Góra - Sztolnie (Trasa Turystyczna)

Podziemna trasa

Jadwiga Jarzębowicz

W Kamiennej Górze powstanie Podziemna Trasa Turystyczna. System hal, korytarzy i sztolni wydrążono podczas II wojny światowej. Teraz samorząd część z nich udostępni turystom.

Stworzenie turystycznej atrakcji będzie kosztowało prawie 2,5 mld zł, z czego 1,7 mln dołoży Unia. Kamienna Góra jest jedynym miastem w Polsce, które takie obiekty ma niemal tuż pod ratuszem. Wejścia do sztolni znają tylko wtajemniczeni, ludzie tacy jak Ryszard Kotowicz, eksplorer i miłośnik historii.

Plany poniemieckich podziemi są na biurku burmistrza. Już wkrótce część sztolni zostanie udostępniona wszystkim poszukiwaczom przygód. Wyrobiska górnicze wydrążone przez więźniów obozów pracy zostaną zabezpieczone i oświetlone.

Najszybciej zostaną udostępnione zwiedzającym sztolnie pod Górą Sowią. Sztolnie pobudzają wyobraźnię. Nawet samorządowcy marzą o ukrytym złocie III Rzeszy. Wkrótce złota poszukiwać będą także turyści. Prace budowlane mają się rozpocząć się jeszcze w tym roku.


Image

http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/podziemna-trasa/2902212

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group