Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Sob 22:18, 13 Gru 2014   Temat postu:

Kulka dobrze piszesz między Chwalisławiem a Makolnem znajdowały się zakłady prochu. W Makolnie do skrzyżowania na Chwalisław zakład nr 1 do 6; + suszarnia prochu, polernia, wytwórnia amunicji, wytwórnia węgla, młynarnia, strzelnica i magazyn. Za skrzyżowaniem na Chwalisław zakład nr 6,7,8, suszarnia, dwie kotłownie, wytwórnia skrzyń.
Przy drodze na Kłodzko, o czym pisze drosmix były dwa stare magazyny prochowe, większy dla twierdzy twierdzy w Kłodzku, drugi dla kopalni w Złotym Stoku.
drosmix
PostWysłany: Sob 19:21, 13 Gru 2014   Temat postu:

Przy głównej na Kłodzko też jest sporo zabudowań, w jednym z nich jest wejście do długiego tunelu zakończonego zawałem.
kulka
PostWysłany: Sob 19:02, 13 Gru 2014   Temat postu:

przy drodze z makolna do chwalislawia po lewej stronie sa widoczne ruiny i zabudowania wyrastajace ze zbocza gory gdzie kiedys byla ponoc jakas fabryka prochu
Gość
PostWysłany: Pią 12:56, 05 Gru 2014   Temat postu:

Panie Slaworow po co całe te puste dyskusje w tym wątku. Zadał pan na wstępnie pytanie czy zakład miał coś wspólnego z kopalnią złota w Złotym Stoku. Oczywiście produkował od 1751 r CZARNY PROCH dla tej kopalni i lonty. Tak zostało do końca wojny. Była to manufaktura czarno prochowa, najwięcej czarnego prochu dla wojska wyprodukowano w 1944 - około 900 ton dla wojska. To naprawdę niewiele, i nie było tam żadnej podziemnej produkcji tylko podziemne schrony - magazyny prochowe. Pracowało tam około 250 kobiet razem z zatrudnionymi na terenie Złotego Stoku. Najwięcej kobiet pracowało na linii do produkcji lontu.
Slaworow
PostWysłany: Czw 23:25, 04 Gru 2014   Temat postu:

Piszesz, że "praktycznie nie stosowano prochu" co sugeruje, że gdzieśtam jednak z rzadka stosowano. Może się czepiam nie potrzebnie. W każdym razie używanie prochu do rozsadzania skał zaczęto być stosowane po wojnach napoleońskich, na Dolnym Śląsku to około 1811 roku w kopalni w Przecznicy. Innych przekazów nie znam.

Niemniej jednak cała ta dyskusja nic nie wnosi do wiedzy nt. projektu Dorado, który to był projektem realizowanym podczas II wojny światowej. I teraz nie wiem, czy odnosił się tylko do istniejącej w Złotym Stoku fabryki materiałów wybuchowych, o czym pisał tu kiedyś na forum farmer, ale wykasował posty, czy sprawa jest - dosłownie - głębsza i w temat wchodzą jakieś zapomniane obecnie wyrobiska kopalni Reicher Trost.

U Wicherta jest tylko nazwa - kryptonim oraz lokalizacja.

Dodam, że w tym temacie przewija się również wątek transportu dóbr, które Niemcy mieli rzekomo ukryć gdzieś w okolicach Złotego Stoku. Pomieszanie z poplątaniem a o fabryce nic nie wiadomo. Czarny na poprzedniej stronie się śmieje, ale pewnie wie, że tych dóbr szukali różni ludzie i połamali sobie na nim zęby (dosłownie).
Gość
PostWysłany: Czw 21:18, 04 Gru 2014   Temat postu:

Panie o czym pisze ?
Slaworow
PostWysłany: Czw 19:22, 04 Gru 2014   Temat postu:

Proch strzelniczy zaczęto w kopalniach stosować już na początku XIX wieku.
Gość
PostWysłany: Czw 18:26, 04 Gru 2014   Temat postu:

Co ma piernik do wiatraka. W dobie wojen Śląskich i świetności twierdz Pruskich, praktycznie nie stosowano prochu w wyrobiskach górniczych. Skały urabiano ręcznie ze względu na problem z wierceniem otworów strzałowych i koszty samego prochu czarnego. Nawet w kamieniołomach w użyciu były tylko młoty kliny i brechy. Sprawa dopiero uległa zmianie w drugiej połowie XIX w, gdy zaczęto stosować Dynamit.
Krzysztof63
PostWysłany: Czw 10:05, 04 Gru 2014   Temat postu:

Wiekszość produkcji prochu żużywa przemysł cywilny, głównie górnictwo. Zużycie prochu przez armię w okresie pokoju jest stosunkowo małe. Można to nawet wyliczyć z dokładnością do kilku ton rocznie.[/i]
Dywersant
PostWysłany: Śro 23:21, 03 Gru 2014   Temat postu: Produkcj w Mąkolnie

Chciałbym wam zwrócić uwage na zapotrzebowanie na proch pobliskich twierdz : Kłodzko
(ok.12 0000 żołdaków), Srebrna Góra (ok.3 000 żołdaków), Nysa (nie pamiętam ale napewno pow. 12 000) w okresie kiedy ziemie te są w rękach pruskich.
Slaworow
PostWysłany: Wto 23:47, 25 Maj 2010   Temat postu:

farmer widzę że usunął swoje posty, trudno
Slaworow
PostWysłany: Pon 18:12, 03 Maj 2010   Temat postu:

Po powstaniu Zjednoczenia Przemysłu Tworzyw i Farb "Plastofarb" ERG, zakład w Złotym Stoku został włączony do tego Zjednoczenia i jednocześnie połączony w 1976 roku z Zakładami Chemicznymi "Termoplast-Erg" w pobliskim Mąkolnie. Historia zakładu w Mąkolnie sięga 1695 roku kiedy to powstał pierwszy młyn prochowy i ruszyła produkcja prochów i lontów. Powstanie fabryki miało niewątpliwy związek z rozwojem kopalni w Złotym Stoku, dla której dostarczała materiały wybuchowe. Największy rozwój fabryki przypadał na początek XIX wieku. W okresie I wojny światowej fabryka uruchomiła produkcję prochów i lontów na terenie Złotego Stoku. Bezpośrednio przed i w czasie II wojny światowej fabryka prochów i lontów została rozbudowana i w roku 1944 pracując na 3 zmiany produkowała 960 ton prochów i 19,6 mln metrów lontów zatrudniając 341 osób. W 1945 roku fabryka została przejęta przez Zjednoczenie Przemysłu Materiałów Wybuchowych w Katowicach i już w styczniu 1946 roku uruchomiono produkcję prochów i lontów dla górnictwa. Pod koniec lat pięćdziesiątych zapotrzebowanie na prochy i lonty gwałtownie zmalało w związku z wdrożeniem nowocześniejszych materiałów wybuchowych i środków zapalnych. Począwszy od 1959 roku zakład uruchomił przetwórstwo tworzyw i przyjął nazwę Zakłady Chemiczne "Termoplast". Zakłady "Teremoplast" specjalizowały się w przetwórstwie polietylenu produkując głównie folie, opakowania z folii oraz siatki z tworzyw sztucznych.

http://www.zlotystok.com.pl/index.php?jezyk=1&strona=52
Gość
PostWysłany: Pon 17:55, 03 Maj 2010   Temat postu:

sory,brak tematu
Gość
PostWysłany: Nie 19:54, 02 Maj 2010   Temat postu: REICHENSTEIN [ZŁOTY STOK]- KRYPTONIM DORADO

sory.
Slaworow
PostWysłany: Nie 15:07, 02 Maj 2010   Temat postu:

Skoro takie życzenie ma autor postów, to nie widzę problemu. Posty skopiowane zostały za zgodą autora z wątku na forum PKE.

farmer napisał:
Witam.Widzę zapomniany wątek.Widocznie nie miał kto wam pomóc.Właśnie przez przereklamowanie Złotego Stoku zajęto się tylko tym co proponuje miejscowa firma turystyczna.Historii górnictwa nie będę wam przybliżał bo możecie ją znaleźć w necie.Powiem wam tylko coś co przybliży wam rozmiar tematu.W Złotym Stoku jest udokumentowane 300 km podziemnych korytarzy ,turysta może zobaczyć 1 procent za pośrednictwem firmy turystycznej .2 procent można zwiedzić indywidualnie.Zostaje i tak prawie 300 km do spenetrowania.Wiele map kopalnianych spłonęło w licznych pożarach miasta na przełomie wieków,inne mapy przypuszczalnie zlikwidowali Niemcy po opuszczeniu tych terenów [bo jak wiecie Złoty Stok do1945 nazywał się Reichenstein i był miastem niemieckim].W 18 wieku w tym małym miasteczku w jednym czasie było czynnie eksploatowanych 190 kopalni,powiem wam tylko tyle że i góra Haniak , Sołtysia i Krzyżowa to jeden wielki ser z dziurami.Do 97 procent wyrobisk wejścia są zawalone,a w wielu przypadkach celowo zasypane ,z roku na rok coraz mniej jest widocznych wejść ,natura zabliźnia swoje rany.Jest wiele wejść które są powszechnie lub mniej znane ,są one przysypane,nikt tam od wieków nie był,ale wiadomo że są.W Złotym Stoku jest jeszcze jeden ciekawy temat do zbadania,znajdziecie w necie takie rzeczy jak fabryki prochów,lecz mało a właściwie w ogóle nic nie znajdziecie o fabryce amunicji,Niemcy ją ukryli pod koniec wojny.Osobiście zajmuję się tym tematem bo jestem od urodzenia mieszkańcem złotego stoku.Nie jestem specjalistą w dziedzinie exploracji ale po długich poszukiwaniach dowiedziałem się gdzie ona się znajdowała,potwierdzają to starsi mieszkańcy i sam teren też,trzeba tylko znaleźć wejścia,do tego sprzętu nie mam i nie znam się na georadarach.Przed wojną fabryka była powszechnie znana i produkowano w niej amunicję myśliwską ,w czasie wojny ślad się urywa,ale z relacji świadków można wywnioskować że produkowano amunicję p.pancerną .Jeśli znajdzie się ktoś z pasją to chętnie pomogę.poz
http://img51.imageshack.us/img51/68
http://img704.imageshack.us/img704


farmer napisał:
przepraszam miałem na myśli w 16 wieku a napisałem 18


farmer napisał:
DORADO RECHENSTEIN ,w owym czasie były dwa miasta o nazwie Reichenstein,ale nie wiem czy w tym drugim była jakaś fabryka amunicji.W Złotym Stoku i okolicach były fabryki prochu lontów i to o czym pisałem fabryka amunicji o której po1939 ślad się urwał.Troszku się przeliczyłem mierząc obiekty w krokach,bo wyszło 15/15m,w rzeczywistości pierwszy kopiec 47/29 drugi 37/37,jeden z nich ma zasypany do połowy tunel z cegły. Znalazłem liczne fundamenty w pobliżu kopców ,Teren wokół całości jest zdrenowany.Dowiedziałem się od mieszkańców że budynki które jeszcze stoją w pobliżu kopców służyły jako magazyny i biura,przetrwały bo zostały zasiedlone.Po wojnie jeden mieszkaniec wywoził z nich na złom hałdy łusek.Cały obszar był ogrodzony i owinięty drutem kolczastym,a było tego parę hektarów.Tak to może być dobrze zamaskowana fabryka o kryptonimie Dorado Rechenstein.poz

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group