Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jaskinia Załom Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
widelec30




Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 28 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kletno-Warszawa

PostWysłany: Wto 1:33, 01 Gru 2009 Powrót do góry

Muszę troszkę ruszyć temat jaskiń w Kotlinie Kłodzkiej.
Czy ktoś zna tą jaskinię i ciekawostki z nią związane?
Zobacz profil autora
geolog




Dołączył: 14 Gru 2008
Posty: 708 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Wto 23:57, 01 Gru 2009 Powrót do góry

Ciekawy i perspektywiczny obiekt ( poniżej na jego temat dla niewtajemniczonych ). Ciekawy jak dla mnie jest problem końcowego piaszczystego syfonu gdzie ktos kopie/kopał ?

Opis z: [link widoczny dla zalogowanych]
Jaskinia na Ścianie ( Załom )
DLUGOŚĆ: ok. 250 m
DENIWELACJA: 21 m (-12, +9)
WYSOKOŚĆ OTWORU: 670 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORU: Rogóżka, gmina Stronie Śląskie.

OPIS JASKINI: Za otworem o wysokości 0,6 metra idziemy krótkim korytarzykiem, który doprowadza nas do Sali Złomisk osiągającej 25 m długości i ok. 10 m szerokości. Spąg tej sali zasłany potężnymi blokami opada ostro ku NW na głębokość ok. 8 metrów. Na dole znajduje się labirynt przejść w blokowisku. Idziemy pod stropem sali i przewężeniem dochodzimy do Sali Wyrostków o rozmiarach 34 m długości, 10 m szerokości i 12 wysokości, a następnie schodzimy między blokami po namulisku na dno sali. W górze otwiera się ciasny 4-metrowej wysokości kominek. Między Salą Złomisk i Salą Wyrostków znajduje się labirynt ciasnych korytarzyków stanowiących dolny poziom jaskini.
Dno jaskini pokryte jest piaszczystymi osadami, przy ścianach występują misy martwicowe, a na ścianach i stropie nacieki kalcytowe. W końcowej części sali znajduje się niski otwór, a za nim rozciąga się Korytarz Nadziei o szerokości około 1 metra. Ściany korytarza są lite, dobrze wymyte. Posuwamy się nim w dół ok. 20 m, przekopem wykonanym w namulisku. Na końcu przekop urywa się pionowo. Dalszy ciąg korytarza zamyka namulisko, w którym prowadzono wykopy poszukiwawcze. Wracamy do wyjścia jaskini ta samą droga lub dolnym systemem korytarzyków i szczelin przez Salę Złomisk.
Jaskinia utworzyła się w zmetamorfizowanych wapieniach z proterozoiku, występujących w metamorfiku Śnieżnika. Zawiera ona obfite osady występujące zarówno w jej wnętrzu, jak i na zewnątrz w strefie przyotworowej. Kompleks osadowy składa się z piaskowca wapnistego, luźnych osadów grawitacyjnych typu glin jaskiniowych oraz luźnych osadów klasycznej sedymentacji wodnej. Miąższość osadów przekracza 4 m. Zdaniem badaczy, udział w tworzeniu osadów miały wody infiltracyjne oraz rzeczne. Efektem ich działalności są żwiry i otoczaki o średnicy kilku centymetrów. Za dolną granicę wieku najstarszych osadów należy przyjąć pliocen, górna część osadów jest holoceńska. W osadach syfonalnych stwierdzono obecność szczątków trzech gatunków nietoperzy.
W ścianie kamieniołomu odkryto, należące do rzadkości, formy zlityfikowanego piaskowca. Jaskinia posiada starszą i młodszą formacje naciekową. Młode nacieki pokrywają bloki oderwane od stropu i zalegające na dnie, a także fragmenty stropu, w miejscu obrywów. W Sali Wyrostków na dnie pokrytym osadami piaszczystymi występują misy martwicowe w inicjalnej fazie tworzenia. W okolicy otworu prowadzącego do Korytarza Nadziei występują formy nacieków grzybkowych o rzadko spotykanych rozmiarach i kształtach. Ten typ nacieków tworzy się w strefie mikroklimatu dynamicznego, który charakteryzuje się większymi amplitudami temperatury i wilgotności, co oznacza, że Korytarz Nadziei intensywnie wymieniał powietrze z nieznaną częścią jaskini. Starsza forma naciekowa jest bardzo bogata, szczególnie polewy naciekowe dużej grubości zalęgające dno jaskini. Jaskinia jest sucha, jedynie w czasie roztopów i opadów w salach występuje intensywny deszcz jaskiniowy.
Mikroklimat jaskini nie był badany. Światło sięga do 3 m od otworu. W strefie przyotworowej nie występują rośliny zielone. Wstępne badania fauny wykazały, ze jaskinia jest stanowiskiem rzadkich w Polsce i na świecie skoczogonków. Znaleziono tu kilka egzemplarzy Onychiurus schoetti (Lie Petersen) opisywanego w północnej Norwegii i znalezionego przed wojną przez Stacha w Jaskini Radochowskiej. Gatunek ten uważany jest za relikt okresu lodowcowego. Stanowisko to jest trzecim na świecie, a drugim w Polsce. W 1987 r. R. J. Pomorski dokonał redeskrypcji tego gatunku. W 1990 r. przeprowadzone liczenie nietoperzy w jaskini wykazało przebywanie w niej 5 gatunków tych ssaków. Zobacz też opis jaskini na "Stronie Strońskiej".

HISTORIA POZNANIA: W 1983 r. stwierdzono występowanie dużego kompleksu osadów w czołowej ścianie kamieniołomu. Na przełomie czerwca i lipca 1985 roku dwaj grotołazi ze Stronia Śląskiego (Data, Wyleciał) trafili na otwór jaskini. Od tego czasu trwa eksploracja. W lipcu 1985 J. Biedroński i T. Wiszniowska zorganizowali obóz badawczy wykonując naukowa ocenę jaskini. W tym też okresie R. Jagiella, M. Siarkowski i W. Szymanowski sporządzili plan jaskini. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych eksplorację podejmują T. Natanek i P. Potok.


I ciekawy tekst autorstwa J50:
Otwór wejściowy tej jaskini został po raz pierwszy zidentyfikowany w lipcu 1983 przeze mnie i Włodzia Kucię. Była to wycieczka mająca na celu rozpoznanie perspektyw badań starej J. w Rogóżce. Nie byliśmy wówczas przygotowani do eksploracji - mieliśmy tylko latarki i nawet nie mieliśmy ciuchów do łażenia po dziurach. Dlatego Kucia wlazł jedynie do otworu i przez załom korytarzyka wejściowego zaglądnął do wnętrza pierwszej sali. Stwierdził wówczas, że jest tam spora przestrzeń, czyli jaskinia. Dopiero na wiosnę 1985 grupa strońska spenetrowała niemal całą jaskinię i rozpoczęła kopanie w Korytarzu Nadziei. Odkrywcą samej jaskini jest zatem Włodziu Kucia, a grupa strońska odkryła jej niemal wszystkie pozostałe korytarze, poza wejściowym. Informacja o odkryciu w 1983 nie była od razu publikowana, ani nagłaśniana, gdyż planowane były badania. Te zaś można było zrobić dopiero w lipcu 1985 (w przewodniku pod red. Puliny jest błąd, gdyż podaje się tam 1995). Można zatem powiedzieć, że jaskinia była dwakroć odkrywana niezależnie.
Skutkiem powtórnego jej odkrycia w kwietniu 1985 było przekopanie dużego odcinka Korytarza Nadziei (przez co utracona została możliwość wykonania badań tych osadów przez nas). W trakcie badań w lipcu 1985 udało się nam przekopać przegięcie o charakterze syfonu i wejść do krótkiego odcinka Korytarza Nadziei nie mającego charakteru kopalnego. Dalsze kopanie kontynuowali tam prawdopodobnie ludzie ze Stronia. Wykopali ok. 2,5-3 m głęboką studzienkę w osadach piaszczystych (w zasadzie piaski pylaste). Obecnie nadal tam ktoś okazjonalnie kopie, bo niedawno widziałem tam wiadra w tym korytarzu.
W informacji wikipedycznej jest błąd jeszcze inny. Nie ma bowiem wsi Rogóżka. Istnieje tylko kamieniołom "Rogóżka". Po dawnym przysiółku Rogóżka (Wolmsdorf) pozostały już tylko ruiny, ale ktoś tam teraz coś próbuje zdaje się budować. Ponadto w Wikipedii podaje się, że jaskinia ma dolny poziom, co jest wg mnie wielce wątpliwe. Chodzi bowiem o to, że dno sal jest tam usłane wielkimi blokami oderwanymi od stropu. Zatem ten "dolny poziom" jest prawdopodobnie spągiem sal sprzed powstania obrywu.
Na tym sprawa jaskini się nie kończy. Już w 1983 odkryliśmy, że niedaleko otworu wejściowego znajduje się kompleks osadów jaskiniowych przeciętych ścianą kamieniołomu. Jaskinia ta ma zatem kontynuację w postaci korytarza (korytarzy?) kopalnego. Wyniki badań osadów były publikowane, jak też i z samej jaskini.
Dodać mogę, że na wiosnę 2008 pobraliśmy z tej jaskini i z jej otoczenia próby nacieków do badań ich wieku bezwzględnego. Wyników wstępnych (dla części próbek) spodziewamy się w ciągu miesiąca. Wejdą one do kolejnej, przygotowywanej aktualnie publikacji. Podobne próbki zostały także pobrane z Radochowskiej, Niedźwiedziej i Solnej Jamy. To będzie dopiero początek datowań zaplanowanych na większą skalę.
Jaskinia Załom (mimo wszystko uważam za bardziej upowszechnioną nazwę Jaskinia Na Ścianie) jest swoistym ewenementem wśród jaskiń tej części Sudetów. Jej otwór znajduje się bowiem wysoko nad dnem potoku Konradka (ok. 60 m). Wskazywać to powinno na stary wiek tej jaskini. Być może była ona wyższym piętrem Jaskini w Rogóżce (tej znanej przed wojną). W takim przypadku kopanie w Korytarzu Nadziei może dać ciekawe wyniki. Ponadto w bliskim sąsiedztwie jaskini znajduje się duży lej krasowy, wypełniony zwietrzelinami glin ilastych. Lej ten najwyraźniej kończy się w prawym odgałęzieniu głównego ciągu sal. Jak na stosunkowo niewielką jaskinię jest tam zatem sporo atrakcji badawczych. Dodać jeszcze wypada, że wg zeznań tubylców w dnie dolinki strumyczka płynącego przed wejściem do kamieniołomu pojawiały się dawniej zapadliska. Świadczy to o tym, że istnieje tu jeszcze niższy horyzont jaskiniowy. Prawdopodobnie jest to horyzont kopalny, obecnie reaktywowany. Cały system krasowy (bo o systemie można tu mówić) powinien być zatem b. stary, z pewnością trzeciorzędowy.
W J. Załom (Na Ścianie) stwierdzone zostały w osadach jedynie fosylne kości nietoperzy oraz szkielet współczesny kuny (prawdopodobnie kuny). Kości fosylne są holoceńskie. W jaskini dość licznie hibernują nietoperze (na wiosnę 2008 przynajmniej kilkanaście sztuk). Ich gatunki identyfikowała Rosjanka (zoolog), z którą tam byłem, ale niestety nie pamiętam ich, bo nie jestem zoologiem i się na tym nie znam.
Wejście do jaskini było na początku zamkniete kratą (zrobili to ludzie ze Stronia, wtedy dowodzeni przez J. Trumpusa). Dość szybko jednak krata została wyłamana i nie ma po niej dziś śladu. W załomie korytarzyka wejściowego zrobiono potem drzwiczki z blachy na kątownikach. Nie są zamykane, choć nieco utrudniają wejście. Obecnie nacieki jaskini są zupełnie zrujnowane przez jakichś żłobów.
W 1985 wykonałem teodolitem w miarę kompletny plan geodezyjny kamieniołomu. Otwór wejściowy jaskini zmierzony został na 41 m ponad obecnym dnem kamieniołomu.
Jaskinia ta od początku powinna być chroniona. Problem był w tym, że kamieniołom był wtedy i potem eksploatowany. Ponadto procedury obejmowania ochroną są u nas takie, że zanim się zakończą dochodzi do zniszczenia obiektu.
W oddawanej niebawem do druku kolejnej publikacji na temat tej jaskini zapodaję już drugą jej nazwę - Jaskinia Załom. Jest tam też sprostowanie odnośnie kolejności odkryć.
Kamieniołom "Rogóżka" leży na terenie gminy Stronie Śląskie.

BIBLIOGRAFIA:
Natanek T., Trumpus J.: "Jaskinia na Ścianie"; - [W:] Jaskinie Regionu Sudetów, Pulina M. (red.), PTPNoZ, Warszawa 1996.

Ponadto: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez geolog dnia Śro 0:02, 02 Gru 2009, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
widelec30




Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 28 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kletno-Warszawa

PostWysłany: Śro 1:37, 02 Gru 2009 Powrót do góry

J.Załom zawsze wzbudzała wiele kontrowersji.Faktem jest że J50 i Włodek Kucia natrafili na mały korytarzyk w okolicy obecnie znanej jaskini jednak nie jest to ''ta jaskinia o kurca''.Pierwsi odkrywcy czyli ''grupa strońska'',odkryli tę jaskinie po przekuciu 2 metrów korytarza w prawie 100 procentowej caliżnie.I było to w kwietniu 1985r.
Wieś Rogóżka istnieje do dnia dzisiejszego/Gmina Stronie Śląskie/
w 1985 roku zamieszkały był tylko jeden dom.
Co do samej jaskini to faktycznie nie posiada ona dolnego pietra,jest bardzo zniszczona/w porównaniu z tym co tam było zaraz po odkryciu/.Pierwsza krata była zakładana również przez J50,co jako nieco młodszy pamiętam lepiej.Wytrzymała napór ok.2 tygodni.Sekcja Speleologiczna nieDżwiedzie montowała jeszcze Różne kratki kilka razy.ostatnia była wręcz perfekcyjna.Padła dopiero po tym jak kamieniołom został uruchomiony do eksploatacji,a spec grupa na polecenie kierownictwa,wypaliła ją palnikami.Mam ją do dnia dzisiejszego i jest cennym eksponatem techniki jaskiniowej.
Pragnę wyjaśnić iż zamykanie tej jaskini nie miało na celu ochrony nietoperzy,denerwowania środowiska i tym podobnych rzeczy.Chcieliśmy chronić nacieki nigdzie więcej nie występujace w polskich jaskiniach.
kolaroidy,czyli piękne czekoladowe kalafiory.Trochę się nie udało.Ale nie wszystko jeszcze stracone.Miał racje J50 pisząc o żłobach.
Od czasu do czasu coś się w jaskini kopie,ale po troszeczku.Pierwsze akcje to były całe zjazdy.Tłumy.Choć tak naprawdę to pierwsza eksploracja była prowadzona w Korytarzu Nadziei przez zespół trzyosobowy -Bolo,Kusia,Widelec.Dzień w dzień przez cały miesiąc.
Dzięki odkryciu jaskini Załom,niewłaściwie nazywaną Na Ścianie,reaktywowała sie Sekcja Speleologiczna Niedżwiedzie która ma na swym koncie wiele ciekawych odkryć w Masywie Śnieżnika.Obecnie Jaskinia Załom pozostaje nieco w cieniu J.Niedzwiedziej ale wychodzi jej to na dobre.Temat eksploracji tej ciekawej jaskini jest otwarty,choć na razie dość problematyczny.
W tym samym kamieniołomie są jeszcze 3 jaskinie-
Pierwsza Dziura.
Szczelina Ciapka.
Jaskinia Primaaprilisowa.
Są to malutkie cząstki pozostałe po zniszczonej jaskini Kryształowej.
Perspektywa na dalsze odkrycia jest spora,więc kto pokona syfon ma szanse na dotarcie do legendarnej Kryształowej/tej co nie poleciała w kosmos/.
Zobacz profil autora
saycomp




Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 31 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: wrocław

PostWysłany: Czw 17:26, 25 Mar 2010 Powrót do góry

Cześć Widelec! Mam nadzieję, że mnie jeszcze pamiętasz :-)
Bardzo utkwiłomi w pamięci nasze pierwsze spotkanie w kamieniołomie i moje pierwsze kopanie z Wami w Załomie gdzieś pod koniec lat '80.
Muszę się przyznać, że dawno nie byłem w tej jaskini. Posunęliście się do coś do przodu czy roboty stanęły na dobre? A może po prostu się zaklipiło?

Pozdrawiam serdecznie

saymon
Zobacz profil autora
widelec30




Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 28 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kletno-Warszawa

PostWysłany: Pią 12:12, 26 Mar 2010 Powrót do góry

hej,część prac niestety zaległa gdyż za bardzo skupiliśmy się nad Niedżwiedzią.po drodze była wielka woda 97 co także miało wpływ na zwolnienie eksploracji.obecnie mamy nowy plan na całą Rogóżkę.jaskinia nadal jest perspektywiczna.ale z racji tego że odkryliśmy sobie kilka nowych dziur do kopania zabieramy się za ten temat jak lis do jeża.z planowanych akcji w kwietniu w Rogóżce na pewno się pojawimy.także jak widzisz,J Załom nie ma końca.
dziękuje za pamięć i pozdrawiam.
widelec
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Nie 22:29, 01 Lip 2012 Powrót do góry

Da sie obecnie wejść do jaskini Załom ?? od razu zaznaczam, że nie ma takiej opcji bym co kolwiek tam obrywał
A.P.




Dołączył: 03 Lis 2018
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 19:28, 03 Lis 2018 Powrót do góry

Szukam jaskini na potoku w górach stołowych. Czy ktoś zna lokalizację?
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)