Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Twierdza Srebrnogórska - historia, opis, plany, hipotezy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
WPR
AdministratorDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 0:48, 02 Sty 2009 Powrót do góry

Twierdza Srebrnogórska jest wspaniałą budowlą broniącą niegdyś przesmyku między górami Bardzkimi i Sowimi. Wokoło tematu twierdzy wyrosło mnóstwo legend i mitów mieszających się z prawdziwymi faktami tak iż ciężko odróżnić co jest prawdą a co fikcją. Majestatyczne bryły twierdzy które często spowiewa gęsta mgła zdają się milczeć i z uśmiechem czekają na nowych odkrywców.
Najpierw zamieszczam poniżej podstawowe informacje - powszechnie dostępne - jako wprowadzenie.
Zapraszam do dyskusji i dzielenia się informacjami.

Ze strony : [link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
Twierdza Srebrnogórska, największa tego typu budowla górska w Europie. Powstała w 1765-1777 z konieczności umocnienia granic nowo zdobytej prowincji przez Króla Prus Fryderyka II Reks. Miała ona za zadanie uszczelnić pas sudecki wraz z wybudowanymi już Twierdzami w Nysie, Kłodzku i Świdnicy.
Realizacje projektu powierzono włoskiemu architektowi Pinto, lecz ze względu na trudne położenie terenu nie podołał on postawionemu mu zadaniu. Na jego miejsce poproszono Pruskiego podpułkownika Ludwika Willchelma Reggelera, który specjalizował się w tego typu budowlach.
Nie można zapominać też o tym, iż miasteczko położone u podnóża nowobudowanej Twierdzy strasznie odczuło realizowany plan militarny. Nastały godziny policyjne, wjeżdżać i wyjeżdżać z miasteczka mógł ten, kto posiadał specjalną przepustkę. Na ludność Srebrnej Góry nałożono rygorystyczne nakazy. Przy budowie Twierdzy pracowało kilka tysięcy murarzy, pomocników, woźnic i powoi. Ci ostatni dostarczali kamień z pobliskich miejscowości Czerwieńczyce, Radków. Na potrzeby budowli otwarto w Srebrnej Górze cegielnie. Ze względu na braki wody budowano drewniane koryta, którymi z wyższych partii gór ok. 3 km sprowadzano ja na miejsce budowy.

Powstała po 12 latach fortyfikacja położona na grzbiecie góry Warownej składa się z ciągu fortów pomocniczych.

Centralnym punktem obronnym Twierdzy był Donjon. ( nazwa własna - rodzaj fortu). Złożony z czterech cylindrycznych wież połączonych kurtynami, z której każda liczy sobie wysokości 30 m przy grubości murów u podstawy 12 m . W Donjonie znajdowało się centrum dowództwa i obrony Warowni w skład, której przewidziano 80 dział i moździerzy, około 400 żołnierzy i 60 oficerów.
Centralny ośrodek oporu Donjon oblegały bastiony pomocnicze: bastion Dolny, Górny, Miejski, Nowowiejski, Rewelin gwieździsty, Kawalier. Mieściły się w nich m.in. piekarnie, browary, prochownie, stajnie, szpitale i studnie ( najgłębsza 80 m) tym samym fort był samowystarczalny i mógł być oblegany przez około 9-12 miesięcy bez dostaw z zewnątrz.
Fort Donjon jest najlepiej zachowany z całego kompleksu fortów w Srebrej Górze. Na jego terenie mieści się Forteczny Park Kulturowy.

Leży po stronie Gór Sowich nad Przełęczą Srebrną. Obok niego dobrze zachowany jest tylko fort Ostróg (po stronie Górach Bardzkich).

Na wschód od Donjonu położony jest fort Wysoka Skała, który zabezpieczał wschodnią flankę całego kompleksu. Załoga liczyła 6 oficerów, 15 żołnierzy i 14 dział.

Zachodniej części bronił zaś Fort Rogowy, którego garnizon tworzyło 7 oficerów, 205 żołnierzy, 17 dział.
Obydwa forty były niezależne.

Od południowej strony do obrony służył Fort Ostróg. Umieszczony na szczycie niewielkiej góry obok Przełęczy Srebrnej. Najlepiej obok głównego fortu Donjon zachowny z całego kompleksu. Jedyny fort mieszczący się po stronie Gór Bardzkich.
Dysponował 27 działami, 8 oficerami, i 350 żołnierzami. Fortyfikacji uległy także wzgórza Chochoła Wielkiego i Małego. W jej skład weszły Bateria Kazamatowa, Tarasowa, Fort Skrzydłowy, Fort Chochoł Mały, Schron Mostu Lisiego i Flesz.

Całość ta stworzyła najpotężniejszą warownie, której poddał się nawet sam Napoleon.

Z Rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 2004 roku, Twierdza Srebrnogórska została uznana za Pomnik Historii.Za Wikipedią : [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:

Twierdzę Srebrnogórską zbudowano w XVIII w. według projektu włoskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego, w celu ochrony zdobytego przez Prusy (w 1740 r.) Śląska. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Twierdza składa się z sześciu fortów. Budowa całego kompleksu trwała 12 lat (1765-1777), jej koszt wyniósł 1 668 000 talarów (w tym 70 000 przekazane jako "ofiara" Ślązaków).

Lata świetności Twierdzy trwały do 1800 roku, kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników. W tym samym roku fortyfikacje odwiedził ówczesny ambasador USA w Berlinie, John Quincy Adams (prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1825-1829).

Pierwszym, i jak dotąd jedynym sprawdzianem dla obronności fortyfikacji było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Prus z Francją (1806-1807). 28 czerwca 1807 r. Bawarczycy i Wirtemberczycy szturmem zdobyli Srebrną Górę. Twierdza nie została jednak zajęta, gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży.

W latach 1830-1848 Twierdzę Srebrnogórską wykorzystywano jako więzienie dla działaczy ruchu "Młodych Niemców". Internowano tu m.in. Wilhelma Wolfa oraz Fryderyka Reutera. 1 stycznia 1860 roku wydano rozkaz likwidacji przestarzałej już twierdzy. Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 r., przez kilka następnych lat fortyfikacje posłużyły wojskom pruskim jako poligon doświadczalny do prób z artylerią i materiałami wybuchowymi.

W II poł XIX w. zaczęto dostrzegać korzyści płynące z turystyki i rekreacji. Władze pruskie nakazały zaprzestać niszczenia twierdzy i uczynić z niej atrakcję dla przyjezdnych. Na początku XX w. dojazd do znajdującej się między fortami Przełęczy Srebrnej umożliwiła zębata kolej sowiogórska. Po I wojnie światowej główny fort odremontowano i urządzono w jego wnętrzu restaurację "Donjon".

Dynamiczny rozwój srebrnogórskiej turystyki przerwała II wojna światowa. Na fortach Ostróg (Spitzberg) i Wysoka Skała (Hohenstein) utworzono karny obóz jeniecki, Oflag VIII "b" (15 grudnia 1939 - 1 września 1941) dla polskich oficerów. Więziono tu łącznie ponad 300 osób, w tym m.in. dowódcę Obrony Wybrzeża z 1939 r. - kontradmirała Józefa Unruga oraz komandora Stefana Frankowskiego.

Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację twierdzy złupionej wcześniej przez wojska radzieckie. Dopiero w 1965 roku PTTK i Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP podpisała porozumienie, na mocy którego uprzątnięto II Fort Rogowy i nadano mu nazwę "Harcerz". Fort Ostróg uprzątnięto przy pomocy ówczesnego (1969) ministerstwa Górnictwa i przemianowano na Fort "Górnik". W dniu 28 czerwca 1974 na terenie Fortu Donżon otwarto muzeum ciężkiej broni palnej.

Twierdza Srebrnogórska została uznana za Pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 2004 roku.

Architektura [edytuj]

Twierdza składa się z sześciu fortów i kilku bastionów. Główny jej trzon tworzy zespół bastionów z donżonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Do pięciopoziomowych kazamat prowadzi osiem bram, w sieni znajdują się wydrążone stanowiska strzeleckie. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa i moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębszą (84 m) na terenie Fortu Ostróg.

Ciekawostki [edytuj]

* Do historii przeszła śmiała ucieczka w nocy z 5 na 6 maja 1940 r. z Oflagu VIII "b" dziewięciu polskich oficerów (m.in. Jędrzeja Giertycha). Trzech z nich zdołało przedostać się do Nysy. Stamtąd przez Czechy, Słowację, Węgry, Jugosławię i Turcję dotarli do Syrii, gdzie formowała się Brygada Strzelców Karpackich (walczyli w Libii pod Tobrukiem). Pozostałych sześciu schwytano [1].
* Krążą opowieści o skarbach ukrytych przez hitlerowców w podziemiach twierdzy. W 1995 roku odnaleziono za pomocą georadaru dwie sporej wielkości, dobrze zamaskowane komory podziemne, zbudowane prawdopodobnie podczas II wojny światowej.Forty przez wiele lat po wojnie niszczały wskutek braku opieki. Ostatnimi laty zaczęto pompować spore fundusze na odnowę fortów i udostępnienie ich zwiedzającym jako jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska.
Oto link do oficjalnej strony Fortecznego Parku Kulturowego

[link widoczny dla zalogowanych]

Z tejże strony zamieszczam ogólny plan twierdzy

Image


Tutaj Srebrna Góra z [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
XVIII - wieczna twierdza w Srebrnej Górze w b. woj. wałbrzyskim - od zakończenia wojny penetrowana przez poszukiwaczy skarbów, a także oficjalne ekspedycje poszukiwawcze - nadal kryje niejedną tajemnicę. Największą z nich jest miejsce ukrycia ładunku kilkudziesięciu ciężarówek, które w marcu 1945 roku wprowadzono do twierdzy, gdzieś w okolicy fortu zwanego przez Niemców "Strohhaube" ("Słomiane Czepce").
Nie wiadomo, co przywieziono do twierdzy, ale przypuszcza się, że najprawdopodobniej były to dzieła sztuki pochodzące z wielkiej składnicy w pobliskim Kamieńcu Ząbkowskim, gdzie Niemcy od 1942 roku, po zbombardowaniu przez aliantów Kolonii, zwozili skarby kultury z terenu Dolnego Śląska - przede wszystkim z Wrocławia - aby uchronić je przed skutkami nalotów. Transporty ze skarbami sztuki z kamienieckiego zamku kierowano do pobliskiej miejscowości i ukrywano w podziemiach licznych na tym terenie starych kopalni i fortyfikacji. Po wojnie wiele z tych skrytek odnaleziono, ale z pewnością niewszystkie.
Podejrzewa się również, że w głównym forcie twierdzy, zwanym "Donjonem", który łączy się ze "Słomianym Czepcem" krytą drogą i tunelem (obecnie w wielu miejscach zawalonym i niedrożnym) Niemcy ukryli pod koniec wojny jakieś skarby, być może część wspomnianego wcześniej transportu.
Szukano tu nawet Bursztynowej Komnaty, kierując się informacją, że w twierdzy znajdował się "Bernstein Zimmer". Ten "Bursztynowy Pokój" nie miał jednak nic wspólnego ze słynnym zabytkiem z Carskiego Sioła. Była to muzealna kolekcja wyrobów z bursztynu, do dziś nie odnaleziona, spoczywająca, jak się przypuszcza, gdzieś w niedostępnych obecnie zakamarkach twierdzy.
Gdzie jest tunel?
Przekonanie, że główny fort Srebrnej Góry kryje więcej tego rodzaju depozytów, jest dość powszechne wśród polskich i niemieckich poszukiwaczy, coraz częściej zgodnie - choć nie zawsze legalnie - współpracujących. W 1996 roku dziennikarze trzech pism - Maria Graczyk z tygodnika "Wprost", Gundrun Dometeit z monachijskiego "Focusa" i Leszek Adamczewski z "Głosu Wielkopolskiego" - ze zdumieniem słuchali zaskakująco szczerej wypowiedzi Przemysława Iberle, dzierżawcy "Donjonu" oraz jego przyjaciela Dariusza Malojca (pseudonim nomen omen "Kret"), którzy bez żenady przyznali, że wraz ze swym niemieckim wspólnikiem, Martinem Wienckiem, pod pozorem remontu rozkuwają systematycznie podziemia fortu w poszukiwaniu skarbów ukrytych przez hitlerowców. Również leżący w bezpośrednim sąsiedztwie "Donjonu" stosunkowo niewielki fort "Wysoki Kamień" ("Hohenstein") przeszukiwany był wielokrotnie, głównie przez harcerzy, którzy użytkowali go w latach sześćdziesiątych, a później przez najrozmaitsze dzikie watahy. Przez kilka lat fort dzierżawiła Akademia Przygody z Ząbowic Śląskich; obecnie stoi opuszczony. "Wysoki Kamień", jak wszystkie srebrnogórskie forty, umiejscowiony na litej skale, nie posiada żadnych znanych obecnie podziemi, ale istnieje XVIII-wieczny plan, na którym wyraźnie zaznaczony jest kilkudziesięciometrowy tunel wychodzący pod przedpole umocnienia. Wejście do tunelu nie jest znane, podobnie jak i wyjście na powierzchnię, choć zagadka wydaje się możliwy do rozwiązania. Porównanie XVIII-wiecznego planu przyziemia ze współczesnym pozwala zauważyć, że "znikło" kilka merów kwadratowych w końcowej części korytarzyka w rejonie jednej z bram. W miejscu tym znajduje się obecnie kamienny mur, z pozoru nie różniący się niczym od sąsiednich ścian. Mur leży niemal dokładne na linii tunelu i jak się przypuszcza - kryje się za nim wejście do szybiku lub klatki schodowej prowadzącej do podziemia.
Podziemne hale pod "Ostrogiem"
Pozbawiony podziemi wydawał się być również fort "Ostróg" ("Spirzberg"), leżący naprzeciw twierdzy głównej, po zachodniej stronie Przełęczy Srebrnej, oddzielającej Góry Bardzkie od Gór Sowich. Latem 1995 roku pracownicy leśni trzebiący zarośla porastające górę Ostróg, na której szczycie wzniesiono fort, przypadkowo odsłonili w górnej partii stoku wylot niskiego tuneliku, do którego można było się wczołgać. Kilka tygodni później członkowie Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej (MAP) współpracujący z Instytutem Geografii PAN w Toruniu, odkryli nieznane podziemne hale pod "Ostrogiem". Odkrycia dokonano, przy zastosowaniu aparatu geofizycznego SIR-3. Spenetrowano również prowadzący pod fort tunelik, który był doskonale zachowany. Po około 33 metrach tunelik przechodził w pionowy szyb skierowany do góry, zamknięty kratą i zablokowany głazami i żelbetonowym gruzem. Wewnątrz fortu zlokalizowano ponadto wejście do prowadzącej w dół XVIII-wiecznej klatki schodowej, która była zgruzowana i przykryta betonową posadzką. Odkrycie, które dzięki PAP zostało szeroko nagłośnione nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, nabrało posmaku sensacji, kiedy powiązano je z ujawnionymi wcześniej zeznaniami byłego niemieckiego wartownika (w czasie wojny w forcie mieścił się obóz karny dla polskich oficerów - Oflag VIII B), który twierdził, że po likwidacji obozu, na krótko przed kapitulacją III Rzeszy, do fortu wprowadzono transport, którego ładunek ukryto w podziemiach. Napisy na części skrzyń wskazywały, że znajduje się w nich fabrycznie nowa broń i wyposażenie wojskowe. Część skrzyń była nie oznakowana, ale żołnierze z konwoju byli przekonani, że zawierają one obrazy i różnego rodzaju muzealia. W listopadzie 1996 roku młody niemiecki historyk dr Walther Ziegler zrealizował dla popularnego w Europie magazynu "Die Reporter" film o zagadkach srebrnogórskiej twierdzy, emitowany przez sieć telewizyjną "Pro Sieben". Telewizja niemiecka gotowa była pokryć połowę kosztów wejścia do podziemi "Ostrogu" w zamian za prawo wyłączności filmowania akcji. Do eksploracji podziemi nie doszło.
Niemcy nie byli w stanie zrozumieć, dlaczego polscy urzędnicy uniemożliwiają otwarcie podziemi będących prawdopodobnie niemiecką skrytką, zawierającą dzieła sztuki, które po odnalezieniu z pewnością pozostałyby w Polsce i wzbogaciły dolnośląskie muzea (zgodnie z międzynarodowym prawem, zabytki należą do regionu, który je wytworzył). MAP przygotowuje obecnie czwartą eksplorację w "Ostrogu". Wydaje się, że część srebrnogórskich (i ministerialnych) tajemnic zostanie odkryta i -miejmy nadzieję - publicznie wyjaśniona.


Plan Don Jona :

Image

Plan fortu Ostróg

Image


Z tematem tajemnic fortów Srebrnej Góry krzyżują się tematy górnictwa w tym rejonie które pare wieków temu przeżywało intensywny rozówj. Proponuję jednak rozwagę w zamieszczaniu tutaj informacji o górnictwie i kopalniach - jeżeli tak, to tylko w bezpośrednim odniesieniu do tematu Twierdzy Pozostałe proszę pisac w dziale Górnictwo i kopalnie. W razie potrzeby prosze śmiało zakładać nowe tematy - będzie ich wystarczająco dużo założymy nowe subforum "Twierdza Srebrnogórska"


Ostatnio zmieniony przez WPR dnia Pią 1:00, 02 Sty 2009, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
WPR
AdministratorDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 1:14, 02 Sty 2009 Powrót do góry

Na terenie Don Jona - na głównym dziedzińcu fortecznym jest stary żeliwny krzyż z ciekawą historią :

„Ten żeliwny krzyż upamiętnia prawdziwą historię która wydarzyła się jesienią 1869 roku. Twierdza ze względu na przestarzałą budowę i małe znaczenie strategiczne została zamknięta. Władze pruskie postanowiły wykorzystać ten olbrzymi kompleks forteczny jako poligon artyleryjski. Zgodnie z tą decyzją w 1869 roku miały się odbyć próby ogniowe z najcięższym ówczesnym moździerzem pruskim, którego kaliber wynosił 210 mm. Na stanowisko ogniowe przewidziano wzniesienie Kortunal. Szczególnie dobrym celem z tego miejsca był oddalony o około 3 km Fort Rogowy. Próby artyleryjskie z moździerzem przebiegały bez żadnych zakłóceń przez kilka tygodni aż do feralnego dnia. Tragedia wydarzyła się 26 listopada 1869 roku. Podczas ładowania ostatniego granatu do moździerza, wykonujący tą czynność kanonier Hubner uczynił to ze zbytnią rutyną i przez przypadek uderzył w zapalnik granatu. Granat eksplodował przed zatrzaśnięciem zamka, a jego odłamki śmiertelnie raniły stojące w pobliżu osoby. Pogrzeb kanonierów odbył się w poniedziałek 29 listopada 1869 roku. Kanonierzy: August Gotthelf, Herman Hubner i August Rochau spoczęli pod jednym krzyżem na cmentarzu ewangelickim, eksponowanym obecnie na terenie Fortu Donjon. Kanonier Johann Jacob Groth został pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim. "

-tekst z tablicy informacyjnej umieszczonej przy krzyżu

Image
Zobacz profil autora
Biker
Dołączył: 14 Gru 2008
Posty: 267 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Międzyrzecz

PostWysłany: Pią 2:02, 02 Sty 2009 Powrót do góry

ciekawa historia pięknej twierdzy
Zobacz profil autora
WPR
AdministratorDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 0:13, 03 Sty 2009 Powrót do góry

Na stronie hydrala jest ciekawy opis historii miasteczka :
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
Srebrna Góra zajmuje malowniczą rynnę górską, która opada w kierunku wschodnim z Przełęczy Srebrnej.
Biegnąca przez miejscowość szosa łączy ją z Ząbkowicami Śląskimi i Nową Rudą. Pierwsze wzmianki o Srebrnej Górze pochodzą z XIV w. Założenie miasteczka oraz jego dalsze istnienie związane było początkowo z górnictwem srebra, a właściwie rudy ołowiu zawierającej srebro. Największe natężenie prac wydobywczych przypadło na wiek XVI, kiedy powstały liczne sztolnie kopalniane. Największa z nich miała około 500 długości. Już w roku 1536 miejscowość otrzymała prawa miejskie, liczne przywileje górnicze oraz nazwę Silberberg (Srebrna Góra).

Do upadku dawnej, górniczej Srebrnej Góry przyczyniła się wojna trzydziestoletnia (1618-1648), podczas której spłonęła większość zabudowań. Miasto odbudowało się z trudem, stając się niewielkim ośrodkiem handlowym i tkackim.

Przełomem w dziejach Srebrnej Góry była decyzja Fryderyka Wielkiego o wybudowaniu potężnej warowni górskiej. W latach 1765-1777 został wzniesiony według projektu ppłk. Ludwika Wilhelma Regelera rozległy kompleks forteczny, który zachował się do naszych czasów bez poważniejszych zmian. Obecnie jest to unikatowy obiekt forteczny w skali naszego kraju.
We wnętrzu twierdzy można było pomieścić 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, żywności i opału. Do obrony przewidziano 264 działa i moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębszą, 84-metrową na terenie Fortu Ostróg. Głównym i najsilniejszym dziełem obronnym był Donżon, we wnętrzu którego podczas oblężenia mieściło się dowództwo twierdzy. Obiekt ten posiadał 151 kazamat rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica i więzienie, czyniły Donżon całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W otaczających go bastionach mieściły się ponadto: szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia.
Donżon jest obecnie udostępniony turystom do zwiedzania. Można poznać jego kazamaty i wejść na wały, z których rozpościera się rozległy i zachwycający widok. Na dziedzińcu ustawione są działa, moździerze i haubice, z okresu II wojny światowej.
W pobliżu Donżonu znajdują się Fort Rogowy i Fort Wysoka Skała zwany "Harcerzem", które w chwili obecnej nie są niestety udostępnione do zwiedzania.
Po przeciwnej stronie przełęczy znajduje się Fort Ostróg zwany "Górnikiem", w którym Niemcy podczas II wojny światowej urządzili karny Oflag VIII B. Przetrzymywano w nim polskich oficerów z kampanii wrześniowej.O postawie Polaków najlepiej świadczy fakt, iż stale organizowali ucieczki z obozu. Powiodła się zaledwie jedna i to z Fortu Wysoka Skała, do którego przeniesieni zostali najaktywniejsi jeńcy. Z tego szczególnie pilnowanego miejsca zbiegło 10 oficerów. Tylko trzem udało się dotrzeć na Bliski Wschód, gdzie wstąpili do polskiej armii.
O historii Oflagu VIII B przypomina niewielka izba pamięci i tablica pamiątkowa, które znajdują się w Forcie Ostróg. Pozostałe forty i bastiony skupione są w rejonie Chochoła Wielkiego i Małego. Porastający je las utrudnia zwiedzanie, a obsypujące się mury stanowią poważne zagrożenie dla turystów.

Twierdza srebrnogórska była oblegana tylko jeden jedyny raz. Stało się to podczas wojny francusko-pruskiej w 1807 roku wojska napoleońskie nie zdołały jej zająć, ale samo miasto zostało doszczętnie zniszczone. Miejscowa warownia była wówczas ostatnim punktem oporu na Śląsku, którego Francuzi nie zdołali zdobyć lub zmusić do kapitulacji. W póżniejszym okresie Donżon służył przez wiele lat jako ciężkie więzienie, w jego murach przebywali m. in. Wilhelm Wolff (niemiecki działacz robotniczy), Fritz Reuter (dziewiętnastowieczny pisarz i poeta niemiecki).
Okres przydatności fortecy mijał jednak bezpowrotnie, stąd też w 1867 roku została ona opuszczona przez wojsko. Przez krótki czas pełniła jeszcze funkcję poligonu, by pod koniec XIX w. stać się główną atrakcją turystyczną Srebrnej Góry.
W 1902 roku uruchomione zostało połączenie kolejowe ze Ścinawką Średnią, którego trasa biegła przez Przełęcz Srebrną.Przejazd głębokimi wąwozami, wysokimi nasypami i dwoma 30-metrowej wysokości mostami kolejowymi stał się wielką atrakcją turystyczną. Kryzys lat trzydziestych doprowadził do rozbiórki torowiska, ale masywne mosty jak też sama trasa kolejki są dobrze zachowane i znakomicie nadają się do odbycia interesującego spaceru.
Po II wojnie światowej Srebrna Góra utraciła prawa miejskie i długi czas pozostawała w zapomnieniu. Dopiero w 1965 roku zainteresowali się miasteczkiem i twierdzą harcerze, pomogli w uporządkowaniu miejscowości i zaadaptowali na swoje potrzeby kilka fortów. Srebrna Góra odżyła i ponownie zaczęła przyciągać turystów. Powstał wówczas zalew wodny oraz basen.

Miasteczko nie posiada zabytków, które byłyby równie cenne co sama twierdza. Swoimi wieżami wyróżniają się dwa kościoły; katolicki i były ewangelicki, przy czym tylko ten pierwszy zachował swą religijną funkcję. Warto zwrócić uwagę na zabudowę centralnej części miejscowości, która zachowała pierwotny układ urbanistyczny. Przylegające do siebie budynki ułożone są w trzech rzędach, pomiędzy którymi biegną dwie drogi. Większość domów pochodzi z XVIII i XIX w. Niektóre z nich posiadają ciekawe elementy architektoniczne.
żródłem większości informacji jest strona [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Śro 15:47, 07 Sty 2009 Powrót do góry

Wybrałem się w ostatni weekend na wycieczkę do Fortu i usłyszałem od przewodnika, że do dnia dzisiejszego jeszcze nie wszystkie miejsca zostały zbadane Exclamation
Podobno wciąż są miejsca wymagające zbadania. Mało tego, przewodnik stwierdził, że będąc tam już 3 lata nadal nie zdołał zobaczyć wszystkich pomieszczeń na fortach.
Interesuje mnie czy wszystkie studnie znajdujące się na fortach zostały zbadane Question

Jeśli ktoś z forumowiczów ma wiedzę o kolejnych eksploracjach na fortach i ich wynikach, niech się podzieli...
WPR
AdministratorDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 21:24, 07 Sty 2009 Powrót do góry

jeżeli chodzi o studnie to nie ma tam czego badać
legendy o pomieszczeniach w studniach to tylko legendy.
z tego co mi sie wydaje to najbardziej prawdopodobna teoria jest to że to po prostu szyby górnicze
na wzgórzu fortecznym przed wojnami śląskimi miały być kopalnie które zostały uszkodzone podczas wojen przez austriaków jak oddawali śląsk
jak teren przejęli prusacy i podjęto decyzje o budowie twierdzy to były jeszcze pozostałości po szybach
twierdzę trzeba zaopatrzyć w wodę - więc trzeba wybudowac cysterny lub studnie - rycie tego w skale do poziomów wodonośnych jest cholernie kosztowne
lepiej zatem było zaadoptować istniejąc szyby górnicze - ryglując przy podszybiu dostęp do chodników na wypadek dostania się wroga do kopalni której wcześniej częścią był szyb
to jest tylko zasłyszana hipoteza
nie interesowałem się wcześniej tym zagadnieniem na tyle żeby coś móc stwierdzic
nie dysponuję tez mapami górniczymi itp
ale jest to ciekawa i racjonalna teoria

co do niezbadanych czesci fortów...
jest gdzies radośnie książka przedwojenna - monografia twierdzy srebrnogórskiej - po germańsku
z dobrymi planami fortów
zakładam że z tymi planami można by coś jeszcze odkryć
ja szukałem tej książki ale nie mogłem jej znaleźć
przyznam szczerze że nawet nie znam jej tytułu

pozdrawiam
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Śro 22:54, 07 Sty 2009 Powrót do góry

Jeśli chodzi o studnie to osoby z którymi rozmawiałem (i mają jakąś wiedzę), w tym i Przewodnik są zdania, że jednak nie szyby górnicze.
Przesłanki:
1. Studnie są głębokie, dawniejsza technika górnicza preferowała udostępnianie żyły z pomocą sztolni, ew. szybów krótkich. Mówimy tu o studniach o głębokości 70m (studnia na Ostrogu > 80m)
2. W dokumentach z budowy twierdzy są przytaczane dość znaczne koszty budowy studni, które nie byłyby konieczne w przypadku adaptacji szybów górniczych.
3. W przypadku studni na dziedzińcu fortecznym, poterna była ręcznie kuta - to właśnie w niej znajdował się 3 miesięczny zapas wody. Kuto ręcznie zbiornik na wodę aby upewnić się, że w skale nie znajduje się żadne spękanie, żadna szczelina, którą w przyszłości mogłaby wyciekać woda. Niestety nie dowiedziałem się czy takie ślady obróbki posiadają pozostałe studnie na fortach.

Te wszystkie przesłanki nie wykluczają istnienia jakiś zawodnionych szybów w obrębie twierdzy.
Podobno nawet jeśli chodzi o ilość studni są rozbieżności - oficjalnie jest mowa o 9, ale nie wszyscy autorzy tak uważają. Exclamation

Kopalnie na pewno istniały przed powstaniem twierdzy - wydaje się oczywiste, że uwzględniono korzyści jaki mogły nieść ze sobą chodniki wychodzące np w Dolinie Chłopiny. Podobno w trakcie oblężenia przez wojska napoleońskie, załogę twierdzy widywano w pobliskiej Jemnej - jeśli byłaby to prawda, to można podejrzewać, że korzystano z chodników górniczych.

To tyle - uprzedzam, że przekazuję informacje głównie zasłyszane, może nawet od dość wiarygodnych osób, ale jednak Smile

Kto coś wie niech się podzieli wiedzą Idea
marasek
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 369 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 0:14, 08 Sty 2009 Powrót do góry

a moze jakis wyjazd zimowy na twierdze ?
Zobacz profil autora
WPR
AdministratorDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 13:35, 08 Sty 2009 Powrót do góry

to może jakis większy spęd towarzystwa eksploracyjnego zrobić ?
taki mały zlocik ludzi z tego forum żeby się zapoznać i zakolegować ?
kameralna atmosfera, luźne łażenie itp ?
kto by był za ?
no i propozycje terminów
jak się pojawi więcej chętnych to założymy wątek wyjazdowy
pozdro !
Zobacz profil autora
WPR
AdministratorDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 13:59, 08 Sty 2009 Powrót do góry

Cytat:
1. Studnie są głębokie, dawniejsza technika górnicza preferowała udostępnianie żyły z pomocą sztolni, ew. szybów krótkich. Mówimy tu o studniach o głębokości 70m (studnia na Ostrogu > 80m)
2. W dokumentach z budowy twierdzy są przytaczane dość znaczne koszty budowy studni, które nie byłyby konieczne w przypadku adaptacji szybów górniczych.


a w kwestia ewentualnej adaptacji już istniejących szybów i ich ewentualnego kosztownego pogłębiania, poszerzania, dostosowania do wymogów fortecznych ale i tak tańszego przystosowania niż kucie od nowa ?

heh, w sumie bez planów twierdzy i planów górniczych możemy pisać do usra...ej śmierci a i tak się nie dowiemy jak było w rzeczywistości
[/quote]
Zobacz profil autora
marasek
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 369 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 14:34, 08 Sty 2009 Powrót do góry

po 10 lutym jestem za zeby jechac !
zmobilizuje ludzi odemnie
czlowiek Zlo Chris zapewnie tez przyleci
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Wto 17:20, 20 Sty 2009 Powrót do góry

notatka z historycznego magazynu Explorator nr 1/94

[link widoczny dla zalogowanych]
BSWolf
Dołączył: 15 Gru 2008
Posty: 745 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 20:10, 20 Sty 2009 Powrót do góry

Oczywiscie ze tam sa pomieszczenia, tylko duza czesc z nich zostala po postu zasypana smiecmi podczas eksploatacji twierdzy.
Zobacz profil autora
Slaworow
AdministratorDołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Śro 21:14, 25 Mar 2009 Powrót do góry

Czy ktoś zna/posiada którąś z tych książek i mógłby wyrazić tu swoją opinię o nich (albo obu?)? Smile


Tomasz Przerwa (red.) - Twierdza Srebrnogórska, Srebrna Góra 2006, ss. 152
Tomasz Przerwa - Srebrna Góra: Spojrzenie w przeszłość, Srebrna Góra 2003, ss. 114 (współautor J. Grużlewski)
Tomasz Przerwa - Dzieje Srebrnej Góry, Kraków–Bielsko-Biała 2001, ss. 80.


Ostatnio zmieniony przez Slaworow dnia Śro 21:18, 25 Mar 2009, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
BSWolf
Dołączył: 15 Gru 2008
Posty: 745 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 21:32, 03 Maj 2009 Powrót do góry

No jesli ktos sie zna na historii Srebrnej Gory, to na pewno tym kims bedzie dr.Przerwa.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)