Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nowa Ruda - podziemia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
MECHLIN
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 38 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bożków

PostWysłany: Wto 9:58, 16 Lut 2010 Powrót do góry

Co jakiś czas w lokalnych mediach pojawia się sprawa noworudzkich podziemi. Czy one naprawde są, czy istnialy, czy można się do nich dostać? Z zaslyszanych przezemnie informacji (internet wywiad, Gazeta noworudzka, ploty).Wytypowano kilka miejsc gdzie owe podziemia mogą się znajdować.Są to browar, ratusz, zamek i kościól.W jednym tylko miejscu znalazlem info na temat podziemi przy stacji kolejowej(moze schron). Sam osobiście mialem kiedys możliwość obejrzenia podziemi pod kościolem Sw.Mikolaja.Podziemia to może za dużo ale znajduje sie tam krypta i kotlownia z magazynem na węgiel.Kotlownie obejrzalem sobie dokladnie kryptę tylko z poziomu kościola(ksiądz nie pozwolil nam czyt.ministrantą na wejscie do środka) ale osoba która tam byla jakiś technik budowlany stwierdzil ze pomieszczenie nie jest duze i nie widzial jakiś bocznych chodników czy odnóg.Co widzial?Gruzy. Debatowaliśmy kilka dni na temat tych gruzów.Skąd i dlaczego?Ksiądz "przesluchany" na tą okoliczność powiedzial tylko ze do krypty można dostać sie w dwojaki sposób tj od kościola i "z zewnątrz".Oczywiście nie sprecyzowal skąd.
O podziemiach browaru slyszalem tylko to ze to tam zaczynal się ciąg tuneli na trasie BROWAR-RATUSZ-ZAMEK.
[/i]


Ostatnio zmieniony przez MECHLIN dnia Wto 9:59, 16 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Wto 14:28, 16 Lut 2010 Powrót do góry

Z tego co pamiętam to zarówno pod Kłodzkiem (tego jestem pewien) jak i Nową Rudą(to muszę sprawdzić), były małe sieci korytarzy w okolicach rynków - była to jeszcze pozostałość z VI-VII wieku. Powstał z tego tytułu duży problem w latach 60' cześć domów w Kłodzku (i chyba NR) zaczęła pękać, i osiadać. Przysłano ekspertów z górnictwa, oraz inżynierów z Thoreza i Victorii. Brali oni udział w zabezpieczaniu starówki w Kłodzku, z tego co pamiętam trwały one dość długo. Znajomy inżynier z górnictwa brał udział w tych pracach, ma nawet śliczny dyplom od władz Kłodzka za ratowanie starówki kłodzkiej. I z tego co pamiętam identyczny od władz Nowej Rudy -za to samo. Ale to muszę potwierdzić, bo o ile Kłodzka jestem pewien, to sprawę z Nową Rudą pamiętam średnio, i nie chcę strzelić jakiegoś babola.
Slaworow
AdministratorDołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 3 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Wto 15:12, 16 Lut 2010 Powrót do góry

A w jaki sposób oni ratowali? Stemplowali korytarze?
Zobacz profil autora
Kobi
AdministratorDołączył: 18 Paź 2008
Posty: 405 Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 15:20, 16 Lut 2010 Powrót do góry

rossomak napisał:
była to jeszcze pozostałość z VI-VII wieku.


Z XVI - XVII raczej?
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Wto 16:42, 16 Lut 2010 Powrót do góry

@Kobi - tak, "zjadło mi" X Smile

OK, zadzwoniłem do tego Inżyniera, uściślam:

NOWA RUDA:
-nic nie ma z podziemi pod rynkiem, i miastem - jest to bujda na resorach, ów Inżynier mówi, że nic tam nie znaleźli. Natomiast były szkody górnicze w NR -okazuje się, że niektóre kamienice w NR mają jakieś bycze piwnice -po 2 piętra w dół nie raz. To wszystko na skutek szkód górniczych zaczęło pracować, i musieli owe budynki wzmacniać - tzn wybierali grunt z pod ich fundamentów, i wpuszczali w miejsce wybranego gruntu rodzaj specjalnej glinki ze słomą o.O W ten sposób ratowali co cenniejsze kamienice z NR. I za to dostał podziękowania.


KŁODZKO:
No tu będzie fajna historia Smile Są podziemia pod starówką -ale małe, raczej stare chodnik łączące co bardziej rozbudowane piwnice pod starówką - to nie miało celów obronnych czy górniczych, ale takie ułatwienie komunikacyjne. Z tego co zrozumiałem trochę tam się następlowali.
Najlepsze: Między 1977 a 1978 rokiem skierowano ekipę górników z W-ch do badań cytadeli w Twierdzy kłodzkiej Smile Istniały bardzo silne podejrzenia, że są tam ukryte pomieszczenia które COŚ zawierają. Zwłaszcza odczyty wykrywką i próbne odwierty dawały obiecujące rezultaty. Oczywiście wspomniana ekipa specgórników z W-ch miała się tym zająć. Na cytadeli zagłębiono na kilkanaście metrów szybik, ale nic nie znaleźli. Mam nazwisko sztygara z W-ch który kierował tymi pracami, mamy mieć nagrane spotkanie jak chcemy. Plus mapy w-ch z 1935r jako bonus. Smile
Kobi
AdministratorDołączył: 18 Paź 2008
Posty: 405 Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 16:49, 16 Lut 2010 Powrót do góry

rossomak napisał:
Między 1977 a 1978 rokiem skierowano ekipę górników z W-ch do badań cytadeli w Twierdzy kłodzkiej (...)


A masz może informacje która instytucja ich tam skierowała? Tzn, od kogo wyszła idea?


Ostatnio zmieniony przez Kobi dnia Wto 16:49, 16 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Aust
Dołączył: 31 Gru 2008
Posty: 460 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wto 16:49, 16 Lut 2010 Powrót do góry

A jakie mapy panie? topo czy górnicze?
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Wto 17:02, 16 Lut 2010 Powrót do góry

@Kobi - "chyba na zlecenie wojska" ale ów Inżynier chce jeszcze pogadać ze sztygarem który kierował biciem tego szybiku - szczegóły będą w następny wtorek Smile Z tego co wspominał były to prace na zlecenie LWP

@Aust - topo.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 17:09, 16 Lut 2010, w całości zmieniany 3 razy
MECHLIN
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 38 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bożków

PostWysłany: Śro 9:30, 17 Lut 2010 Powrót do góry

Wynikiem prace tej ekipy dzialającej w Klodzku bylo min utwożenie Podziemnej Trasy Turystycznej.O ile sobie dobrze przypominam jest tam jakas tablica "dzienkczynna" dla górników.
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Śro 13:47, 17 Lut 2010 Powrót do góry

Ano jest. Co do tej trasy w kłodzku:

Podaje za: [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego.

Podziemna trasa przebiegająca pod ulicami Kłodzka została udostępniona zwiedzającym w 1976 roku po ponad 10 latach prac związanych z przygotowaniem i zabezpieczeniem wyrobisk. Jej istnienie Kłodzko zawdzięcza powstającym od XIII wieku podziemnym korytarzom i piwnicom drążonym przez mieszkańcow miasta pod budynkami starówki - zarówno w celach militarnych, jak i gospodarczych.

Z powodu braku zabezpieczeń owych podziemi, w latach pięćdziesiątych naszego stulecia znaczna część kłodzkiej starówki zagrożona była zawaleniem. Konieczność wyburzenia części ulicy Czeskiej spowodowała, że w roku 1958 do miasta wkroczyły ekipa specjalistów z AGH w Krakowie w celu opracowania akcji ratunkowej. Wstępnego rozeznania wyrobisk pod starówką dokonała ekipa speleologów z warszawskiego Speleoloklubu - na ich podstawie pracownicy AGH oraz górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu rozpoczęli w kwietniu 1962 roku wieloletnie prace związane z zabezpieczaniem podziemi. Na skutek zaszłości konieczne stało się wyburzenie budynków północnej pierzei rynku oraz kilku zabudowań przy ulicy Łukasińskiego, w trakcie prac udało się jednak zabezpieczyć fundamenty i podziemia pod południową, wschodnią i częścią zachodniej pierzei pl. Chrobrego, ratuszem oraz ulicą Nad Kanałem.

Prace pod południowo-zachodnią częścią starówki ujawniły możliwość utworzenia wyodrębnionego ciągu podziemnych wyrobisk, tworzącego wielopoziomową podziemną trasę wiodącą pod ulicami Kłodzka. Projekt i wytyczne dla przebiegu trasy przygotowany został w 1966 roku (stąd nazwa trasy - 1000 lat Państwa Polskiego) przez zespół specjalistów z AGH (Zbigniew Strzelecki, Stanisław Ropski, Zbigniew Jura).

Podziemna Trasa Turystyczna liczy ponad 500 m długości (nie licząc odgałęzień) i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego (wejście) pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską ku wyjściu u zbocza twierdzy w rejonie ulicy Grodzisko. Składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór I, II i III kondygnacji podziemnych o przekrojach od 1,6 do 2,5 m2 w przypadku korytarzy i do 25 m2 w przypadku komór. Układ trasy jest dość przypadkowy i uzależniony został od stanu i możliwości zabezpieczenia odkrytych w trakcie prac wyrobisk, tym niemniej w sposób udany obrazuje sposób tworzenia kłodzkich podziemi na przestrzeni wieków. Obudowa komór i korytarzy wykonana jest z cegły bądź kamienia łamanego połączonych zaprawą lessową lub wapienno-lessową. Część odcinków została dla bezpieczeństwa przemurowana lub zabezpieczona ceglanymi opaskami. Pomiędzy niektórymi wyrobiskami występują ozdobne portale kamienne.

Całość udostępnionej do zwiedzania trasy jest oświetlona, w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym, związane z życiem miasta.

Opracował: Tomasz Żabski


Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego
ul. Zawiszy Czarnego 3 (wejście), 57-300 Kłodzko, tel. (074) 867 30 48

Czynna:
od maja do października: 9.00-18.00
od listopada do kwietnia: 10.00-16.00

Ceny biletów: 7 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)


Cóż - znam Inżyniera z PRG od tej trasy, i tę historię znałem, ale nagle przy okazji wyszła jeszcze sprawa badań w cytadeli Smile Czyli taka niespodzianka - jeszcze od koniec lat 70' wojsko usilnie ryło w różnych obiektach na Dolnym Śląsku. Jak ktoś jest kumaty, to wie co to oznacza.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 14:10, 17 Lut 2010, w całości zmieniany 2 razy
MECHLIN
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 38 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bożków

PostWysłany: Śro 16:02, 17 Lut 2010 Powrót do góry

W Nowej Rudzie w latach 60-tych zlikwidowano jedną ulicę (ulica Lukowa) kiedyś stalo tam kilka zabytkowych kamienic(7-8szt) dziś ostala się tylko jedna.Kamienice te staly tuż nad rzeką i cos mi się o uszy obilo ze to przez piwnice domy te burzono(?)Może to wlasnie dzialanie tej samej grupy która w "pocie czola ratowala zabytki".Lewa strona ulicy Czeskiej w Klodzku i ul.Lukowa w Rudzie odeszly do krainy wiecznych lowów
Czy podobny los mial spotkac ul Nadrzeczna ?(kontynuacja ulicy Lukowej)
Może ten znajomy sztajger wniesie coś nowego?


Ostatnio zmieniony przez MECHLIN dnia Śro 16:04, 17 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
MECHLIN
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 38 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bożków

PostWysłany: Czw 14:28, 29 Lip 2010 Powrót do góry

Od kilku tygodni na noworudzkim Rynku trwa remont. Likwidacji poddane zostały pamiętające Gierka kwiatowe klomby. Teraz wg rady miasta Rynek bedzie miał wygląd z przed 50 lat.
Ale do rzeczy, w trakcie tych prac remontowych wykopane czy raczej odkute zostały te wstretne wczesnogierkowskie klomby i ukazało się pod nimi kilka korytarzy a raczej tunelików jakieś 80cm na metr. Odkryty tunel ma kierunek Zamek-Ratusz a drugi Ratusz - Kosciół/Apteka. Oba niedrożne po kilku metrach.
Zdjęcia dzięki koledze Wilkowi.
[link widoczny dla zalogowanych]
oraz
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Gość


PostWysłany: Pią 20:17, 24 Wrz 2010 Powrót do góry

gdzieś , kiedyś, przeczytałem o systemie zbierającym deszczówkę, jako ze Nowa Ruda na nadmiar wody nigdy się nie uskarżała. Cała sieć drenów oplatajaca Annaberg i okolice konczyła się cysterną umiejscowioną właśnie pod rynkiem. Byc może owe tuneliki to elementy tejże infrastruktury. I jeszcze ..studnia z chyba św. Florianem na ścianie budynku ratusza. Jest coś takiego..prawda? Smile Niewykluczone, że woda w studni brała się z powyższej cysterny.
Wymysliłem to własnym umysłem, wiec nie upieram się, ze tak było w istocie Smile
kojak
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 10 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Nie 21:39, 26 Wrz 2010 Powrót do góry

MECHLIN napisał:
Wynikiem prace tej ekipy dzialającej w Klodzku bylo min utwożenie Podziemnej Trasy Turystycznej.O ile sobie dobrze przypominam jest tam jakas tablica "dzienkczynna" dla górników.


Coś w temacie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
stachu121
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 8 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 21:17, 20 Cze 2014 Powrót do góry

w Nowej Rudzie niedawno odkryto na rynku podziemia ;P
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)